Predsjedavajući Nacionalnog vijeća za pomirenje Afganistana Abdullah Abdullah je u intervjuu za Anadolu Agency (AA) govorio o učešću australskih vojnika u ratnim zločinima nad civilima Afganistana, te poručio kako je to neshvatljivo i da ne postoji način da se definiše ta brutalnost.
Abdullah je u razgovoru za AA prokomentarisao otkrivene navodne ratne zločine australskih vojnika nad civilima na području Afganistana, a govorio je i o pregovorima između Afganistanaca, koji su pokrenuti u Dohi.
“Ne postoji način da se definira ta brutalnost. Ne može se objasniti što se dogodilo. To je neshvatljivo. Zaista sam šokiran ovim zločinom nad nevinim ljudima”, rekao je Abdullah, te dodao: “Australska je vlada vrlo jasno iznijela što se dogodilo. Provedena je temeljita istraga slučajeva i oni imaju sve detalje o tome. I postoji svakako obećanje da se kazneno gone oni koji su odgovorni za zločin. Ali to je, nažalost, nešto što je šokiralo ljude”.
Prema navodima australskih medija, vojnici te zemlje u Afganistanu ubili su najmanje 39 civila. Upitan također i šta misli o navodima australskih medija da su vojnici te zemlje, osim ubistva 39 civila, možda počinili i druge zločine, Abudllah je odgovorio:
“Što se tiče patnji kroz koje su prošli civili, siguran sam da to nije jedini slučaj. Postoje i neki drugi izvještaji, ali ne mogu reći da je bilo i drugih incidenata s australskim snagama.”
Podvukao je kako treba biti oprezan i ne generalizirati.
“Jer, u posljednjih 20 godina stotine hiljada ljudi učestovalo je u ratu u Afganistanu. Srećom, ovo nije bilo generalno ponašanje ovih snaga, ali čak i takvo postupanje jedne osobe trebalo bi biti neprihvatljivo. Stoga, temeljito praćenje ovih slučajeva pomoći će spriječiti da se te stvari dogode”, poručio je Abdullah.
– Pregovori između Afganistanaca spori, ali još ima prilike-
Na pitanje o napretku pregovora između Afganistanaca, koji su započeli u Dohi, glavnom gradu Katara, 12. septembra, a kasnije obustavljeni zbog razlika u mišljenjima strana, Abdullah smatra da je taj proces bio spor, ali da još uvijek ima prilika za nastavak.
“Reći ću da još uvijek postoji prilika. Prilika je tu. U nekim su slučajevima talibani bili puno manje fleksibilni nego što se očekivalo, jer u pregovorima trebate ići fleksibilno. Također, snažan je zahtjev afganistanskog naroda koji traži smanjenje nasilja, prekid vatre ili bar humanitarni prekid vatre”, rekao je Abdullah.
Podsjetio je da su mnoge zemlje također zatražile humanitarni prekid vatre.
“Mislimo da postoji prilika i nadam se da su talibani shvatili da nastavak rata nije rješenje. Ako nude rješenje, moraju biti fleksibilni. Naš pregovarački tim također, je upućen da to učini”, dodao je Abdullah.
“Ako se pregovori između Afganistanaca nastave, vjerujete li da će se u zemlji postići trajni mir”, pitanje je na koje je Abdullah odgovorio da bi se pregovori trebali nastaviti.
On je podvukao kako ratom niko ne može pobijediti.
“Kroz rat neće biti pobjednika. Moramo učiniti sve što je u našoj moći za uspostavu mira. Ponavljam ono što sam rekao na konferenciji u Dohi: Sveukupnim inkluzivnim mirnim sporazumom neće biti gubitnika. Ako jedna strana vjeruje da može pobijediti ratom, to je vrlo pogrešna procjena”, poručio je Abdullah.
– Buduća američka administracija će podržati mirovni proces-
Abdullah se osvrnuo i na to kakav će uticaj na pregovore s talibanima imati nova američka administracija na čelu se Joeom Bidenom, kazavši kako vjeruje da će Bidenova administracija podržati mirovni proces.
“Ne sumnjam u to da će buduća američka administracija također podržati mirovni proces. Prvenstveno zbog toga što u SAD-u postoji široko razumijevanje da je došlo vrijeme da se podrži mirovni proces i da na kraju neće biti potrebe za međunarodnim trupama u Afganistanu”, smatra Abdullah.
Ocjenjujući izjave američkog predsjednika Donalda Trumpa da će smanjiti broj vojnika u Afganistanu, Abdullah je rekao: “Odlučili su povući dio svojih trupa a istovremeno i zadržati neke od njih. 2.500 njihovih vojnika ostat će u Afganistanu. Odlučni su da nastave podržavati afganistanske sigurnosne institucije, nacionalne odbrambene institucije, što je dobro. Ova će se politika nastaviti”.
Naveo je da će zemlje NATO-a također donijeti odluke u uskoj koordinaciji sa Sjedinjenim Američkim Državama.
“NATO trupe će i dalje postojati. Najvjerojatnije će odluku o tom pitanju donijeti krajem decembra ove godine. Ali njihova posvećenost podršci afganistanskim institucijama je dugoročna”, rekao je Abdullah.
– Turska je oduvijek podržava mirovni proces u Afganistanu-
Abdullah je prije tri dana boravio u zvaničnoj posjeti Turskoj, gdje se sastao s najvišim zvaničnicima te države, među kojima je i turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan.
On je rekao kako je Turska zemlja koja je imala vrlo značajnu ulogu u samom procesu pregovora započetih u Dohi. Prema njegovim riječima, Turska je oduvijek podržavala mirovni proces u Afganistanu, a tokom posjete je upravo bilo govora o tome na koji način bi Turska na tom planu mogla pružiti još veću podršku.
– Ratni zločini australske vojske u Afganistanu-
Navodna uloga australijskih vojnika u ratnim zločinima nad Afganistanacima otkrivena je kada je australijski javni servis ABC 2017. godine emitovao seriju nazvanu “Afganistanski dosijei“.
U “Afganistanskom dosijeu“ optužuju se australijske trupe za ubistva civila u Afganistanu, a šokantna otkrića dovela su do policijskog upada u sjedište ABC-a u Sydneyu prošle godine.
Priče istraživačkih novinara ABC-a Dana Oakesa i Sama Clarka otkrile su navode o nezakonitim ubistvima i nedoličnom ponašanju australijskih specijalnih snaga, a temeljile su se na stotinama stranica tajnih odbrambenih dokumenata koji su “procurili” u javnost.
U izvještaju koji je pripremio glavni inspektor Oružanih snaga Australije Paul Brereton navodi se da su njihovi vojnici u Afganistanu ubili najmanje 39 civila.
Australijski mediji navode da su njihovi vojnici u Afganistanu ubili 39 civila, ali navode da je vrlo moguće da su zabilježeni i drugi slučajevi u kojima su njihovi vojnici umiješani u ubistva civila u toj ratom pogođenoj zemlji.
(AA)