Priredio: Vedad Mustedanagić
Protokom vremena, društveno-historijske okolnosti, civilizacijska i naučno-tehnološka dostignuća, te razvojom i širenjem muslimanskog življa procvjetavali su radovi, knjige, enciklopedije koje su odgovorale izazovima vremena. Knjige su nastajale shodno ukazanim potrebama. Već za vrijeme hilafeta Ebu Bekra, Omer, radijallahu anhuma, predlaže da se Kur’an sakupi u jednu zbirku – Mushaf. Što je vrijeme odmicalo, lanac prenosioca u hadisu postajao je sve duži, pa se zahtjevalo njegovo sabiranje i zapisivanje u zbirke. Nakon toga pišu su knjige gdje se spominju ocjene ravija, zatim se razvija jedna potpuno nova znanost, terminologija hadisa , te se pišu knjige o toj tematici.
Kako su se javljale zabludjele frakcije, tako su i učenjaci odgovarali na njihove nebuloze. Zatim, javile su se i knjige kao odgovori na postavljena pitanja, kao što je Vasitijska akida od Ibn Tejmijje, rahimehullah. Nakon mnoštva napisanog gradiva iz različitih oblasti akumulirao se ogromni broj knjiga, te su učenjaci uvidjeli da je potrebno iz svake oblasti izvući ono što je njena srž i ponuditi početnicima pri stjecanju šerijatskog znanja da počnu s tim. Još je mnogo razloga koji su doveli do nastanka knjiga koje hode s vremenom.
Cilj ovog rada jeste ukazati na određene knjige koje bi muslimansko-bošnjačkoj populaciji mogle pomoći da knjigu kao medij uzmu za najboljeg prijatelja. Također, ovo prilikom pokušavamo odgovoriti na pitanje: “Šta čitati?”
1. Vodič za muslimansku porodicu, Safet Kuduzović, autor, Sarajevo, 2017.
Od osnovnih i početni stvari kojima se mora podučiti jedan muslima jeste ispravno vjerovanje u Uzvišenog Gospodara (imanski šarti) i praktična primjena šerijatakih propisa, odnosno islamski šarti. Autor nam je s tim došao kroz prizmu postavljenih pitanja i odgovora na njih. Na našem području, ovakav vid podučavanja vjeri, bilo kroz pisanu ili usmenu riječ je veoma aktuelan.
Iz predgovora izdvojit ćemo sadržajne riječi prof. Amira Durmića: „Naš uvaženi dr. Safet Kuduzović prepoznao je potrebu da našu još uvijek poprilično skromnu biblioteku islamskog sadržaja na bosanskom jeziku, popuni jednim, usudio bih se kazati, kapitalnim djelom, koje je u cijelosti zasnovano na principu postavljanja pitanja i davanja konkretnog odgovora, a koje će, uz Allahovu pomoć, dostići minimalno pet velikih tomova.“
2. Ovo je Muhammed, Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, Hajrudin Ahmetović, autor, Doboj Istok, 2016.
Za razliku od sire kroz koju se taksativno nabrajaju događaji iz života Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, i gdje se izvlače poruke, autor nam ovdje na direktan način predstavlja njegovu, sallallahu alejhi ve sellem, ličnost. Predstavio je odnos prema Allahu, prema nevidljivom svijetu (meleka, džina) i prema različitim kategorijama ljudi.
Značaj ove knjige za današnje vrijeme, ogleda se u tome što knjiga predstavlja cjelokupnu ličnost Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, a u sve većem mahu ljudi parcijalno prihvataju sunnet Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem. U kontekstu svih ovih napada na Poslanikovu, sallallahu alejhi ve sellem, ličnost, i iscrtavanje karikatura, imam osjećaj kao da je uvaženi profesor H. Ahmetović, ovu knjigu napisao i rekao: „Uzmite ovu knjigu i upoznajte ko je stvarno bio Muhammed, Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem.“ S toga bi ovu knjigu preporučio svakom čovjeku da je dobro iščita i da primjeni u praksu život Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, a i da je na dostojanstven način predstavi i ponudi onom ko nije upoznat sa Poslanikom, sallallahu alejhi ve sellem.
3. Biseri sunneta u mozaik vremenu, Amir Durmić, Autoru saradnji sa džematom stichting Hidžra – Holandija, Velika Kladuša, 2011.
Ljepota ove knjige ogleda se u tome što autor povezuje sunnet Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, sa današnjim vremenom. Na jedan koncizan i prefinjen način objašnjava nam pošasti i negativne pojave u društvu i tako npr. u poglavlju Džungla na asfaltu, licemjere poredi sa kameleonima, pijavice i krpelje sa prosijacima, amazonke sa razgolićenim ženama i na kraju nam daje recept kako preživjeti.
U nekim tekstovima budi i afirmira uspavanu islamsku misao prema određenim pojavama, kojima sunnet njedri, samo ih treba aktivirati i dobro elaborirati. Najbolji primjer za takvu vrstu tekstova jeste tekst Ekologija je čedo islama.
Knjigu posebno preporučujem omladini, i to onoj koja se vraća vjeri i koja posjeduje određeni nivo svjetovne naobrazbe. Čitajući knjigu primjetit će ljepotu i sklad između povezivanja svjetovnog i šerijatakog znanja.
4. Islam u vremenu, Elvedin Pezic, autor, Sarajevo, 2017.
Sadržaj ove knjige generalno možemo podjeliti na dva dijela. Jedan dio govori o temama koje su u primjeni od vremena Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, pa sve do Sudnjeg dana. To su ibadeti poput: dobrovoljnih namaza, dobrovoljnog posta, vrijednosti određenih ibadeta i slično. Na ovakav način autor osvježa i osvještava muslimane o tim propisima.
Drugi dio govori o aktuelnim pitanjima i problemima kao što su: virtualne prijateljice, muzički koncerti , 8. mart itd.
Knjiga je zbir autorovih tekstova, objavljenih na najvećoj svjetskoj pozornici Facebook-u ili na nekoj od internet stranica. Autor ne bježi od stvarnosti već ide u korak s njom i bori se sa izazovima koje vrijeme s sobom donosi.
Od knjiga iz kojih se uvijek crpe poruka, jesu knjige povijesti. Ukazat ćemo na jedan veoma uspješan prevodilački poduhvat i apelovati na iščitavanje istih, a to su knjige od dr. Alije Muhammeda Es-Sallabija (Životopis Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, životopis Ebu Bekra i Omera, radijallahu anhuma, zatim, Osmanlijska država, te knjiga koja govori o šijama i haridžijama). Bošnjačokoj publici također preporučujemo knjige našeg vrijednog mr. Hajrudina Ahmetovića, koji poput uspješnog graditelja popunjava praznine u bošnjačkoj biblioteci.
Također, još neke knjige ćemo ukratko spomenuti, bez njihovog predstavljanja:
- Izučavanje kiraeta u Bosni i Hercegovini (historijski pregled), Dževad Gološ, autor, Mostar, 2018.
- Djela srca, Hajrudin Ahmetović, autor, Doboj- Istok, 2013.
- Vjera i tradicija u vjerovanju Bošnjaka, Muharem Štulanović, Islamski pedagoški fakultet u Bihaću, Bihać, 2017.
- Otkrij tajnu uspješnog život, Jahja b. Ibrahim el-Jahja, prijevod: Hanka Vlahovljak, Udruženje za afirmaciju pozitivnih vrijednosti „Alternativa“, Sarajevo, 2018.
- Sažeti prikaz islamskog vjerovanja, Muhammed Jusri, prijevod: Amir Durmić, Udruženje „Etika“, Zenica, 2018.
- Osjeti blagodati ramazana, Hajrudin Ahmetović, autor, Doboj- Istok, 2019.
- Taj čudesni Kur’an, Muharem Štulanović, Bihać, 2019.
- Stazama egoizma, Selman el-Avde, prijevod: Muhamed Ikanović, Udruženje „Orijent“ Sarajevo, Sarajevo, 2014.
- Skidanje okova lijenosti, Halid Ebu Šadi, prijevod: Zijad Dervić, Bookline.doo., Sarajevo, 2017.
- Komentar Allahovih lijepih imena, Sanel Ramić, autor, Sarajevo, 2017.
- Sistem prevencije i zaštite u islamu, Sulejman Topoljak, El-Kelimeh, Novi Pazar, 2017.
- Historijska epoha od smrti Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, do ubistva Husjena, 61 h. g. Osman b. Muhammed el-Hamis, prijevod: mr. Elvedin Pezić, Udruženje „Orijent“, Sarajevo, 2014.
- Razumijevanje fikhskih propisa, Aid El-Karni, prijevod: Hajrudin Ahmetović, Džemat Hidžra Holandija