Stanje čovječanstva uoči pojave Muhammeda, sallallahu alejhi ve sellem

sanel
By sanel


Prije pojave Muhammeda, sallallahu alejhi ve sellem, i Arapi i ostali narodi bili su ogrezli u idolatriji, neznanju i nasilju, a među njima su se proširili različiti oblici krivovjerja. Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao je: “Uzvišeni je Allah pogledao stanovnike Zemlje i sve ih redom prezreo, i Arape i nearape, osim rijetkih sljedbenika Knjige…” (Muslim, 2865). U tom mračnom i sumornom periodu u kojem je ljudski rod u svakom pogledu doživio dekadenciju, svijet je obasjala svjetlost Muhammedovog, sallallahu alejhi ve sellem, poslanstva. Uzvišeni je Allah rekao: “Allah je vjernike milošću Svojom obasuo kad im je jednog između njih kao poslanika poslao, da im riječi Njegove kazuje, da ih očisti i da ih Knjizi i mudrosti nauči, jer su prije bili u očitoj zabludi.” (Alu Imran, 164)

Godina slona

Uoči rođenja Muhammeda, sallallahu alejhi ve sellem, otprilike 570. godine po gregorijanskom kalendaru, zabilježen je jedan od najznačajnijih događaja koji je dobio naziv po slonu kojeg je, zajedno sa ogromnom vojskom, ka Meki poveo Ebreha el-Ešrem, namjesnik Jemena, s namjerom da uništi časnu Kabu. Međutim, Uzvišeni je Allah zaštitio i sačuvao Drevni hram i uništio Ebrehinu vojsku, koja je nazvana Vojska slona. Govoreći o ovoj vojsci, Uzvišeni je Allah objavio: “Zar nisi čuo šta je sa vlasnicima slona Gospodar tvoj uradio!?” (El-Fil, 1), a Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao je: “Uzvišeni je Allah zaštitio Meku od slona…” (Buhari, 2434, i Muslim, 1355)

Otac Muhammeda, sallallahu alejhi ve sellem

Vjerovjesnikov, sallallahu alejhi ve sellem, otac zvao se Abdullah i bio je jedan od sinova Abdulmuttaliba b. Hašima, uglednika plemena Kurejš. Abdullah je umro mlad, ostavljajući svoju trudnu suprugu Aminu, koja je poslije njegove smrti rodila Muhammeda, sallallahu alejhi ve sellem. (Muslim, 1771)

U nekim predajama ukazuje se na to da je Abdullah kod svoga oca Abdulmuttaliba zauzimao posebno mjesto i da mu je bio najdraži sin.

Majka

Poslanikova, sallallahu alejhi ve sellem, majka zvala se Amina bint Vehb b. Abdumenaf b. Zuhra b. Kilab i slovila je za jednu od žena iz Kurejša koja je imala najčasniji rodoslov i najveći položaj.

Porijeklo

Uzvišeni Allah odredio je da Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, bude najčasnijeg porijekla i najplemenitijeg roda. U tom kontekstu, Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao je: “Uzvišeni je Allah od svih Ismailovih potomaka posebno odabrao pleme Kinana, a od Kinane posebno je odabrao pleme Kurejš, a od Kurejša porodicu Benu Hašim, a iz porodice Benu Hašim posebno je odabrao mene” (Muslim, 2276). Puno ime Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, bilo je Muhammed b. Abdullah b. Abdulmuttalib b. Hašim b. Abdumenaf b. Kusajj (Buhari, 3851). Poslanikovo, sallallahu alejhi ve sellem, plemenito porijeklo doseže sve do vjerovjesnika Ismaila, sina Ibrahima, Allahovog prisnog prijatelja.

Najveličanstvenije novorođenče u historiji

Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, rođen je u časnoj Meki, u ponedjeljak, u mjesecu rebiul-evvelu, u Godini slona, na lokaciji poznatoj kao Ši‘b, odnosno Ebu Talibov posjed. Kada ga je rađala, njegova je majka vidjela svjetlost koja je bila toliko jaka da je obasjala dvorce Šama. (Ahmed, 17151)

Dojilje

Prva žena koja je dojila Muhammeda, sallallahu alejhi ve sellem, nakon njegove majke, bila je Suvejba, oslobođena ropkinja Vjerovjesnikovog, sallallahu alejhi ve sellem, amidže Ebu Leheba. (Buhari, 5101, i Muslim, 1449)

U plemenu Benu Sa‘d

Dok je bio još sasvim mali, Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, poslan je na selo, u pleme Benu Sa‘d b. Bekr, ogranak velikog arapskog plemena Hevazin, koje je nastanjivalo šire područje Taifa, u kojem je proveo nekoliko godina. Žena koja se brinula o njemu i dojila ga zvala se Halima es-Sa‘dijja. Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao je: “Moja odgajateljica bila je iz plemena Sa‘d b. Bekr.”  Halima ga je mnogo zavoljela i emotivno se vezala za njega, međutim, nakon događaja poznatog kao otvaranje grudi, uplašila se i zabrinula, i vratila ga njegovoj majci. (Ahmed, 17648)

Prvo otvaranje grudi

Ovaj događaj desio se tokom Poslanikovog, sallallahu alejhi ve sellem, boravka u plemenu Benu Sa‘d, u vrijeme kada se njegova dojilja Halima brinula o njemu. Enes, radijallahu anhu, prenosi da je melek Džibril došao Allahovom Poslaniku, sallallahu alejhi ve sellem, dok se igrao sa nekim dječacima, položio ga na zemlju, izvadio i otvorio njegovo srce, koje je oprao zemzem-vodom u zlatnoj posudi, i onda ga vratio u njegove grudi. (Muslim, 162)

Smrt majke

Uzvišeni je Allah, iz Svoje neizmjerne mudrosti, odredio da ovo blagoslovljeno dijete odraste kao siroče, bez oba roditelja. Njegove oči nikada nisu vidjele oca, a u šestoj godini ostao je i bez voljene majke. Međutim, Dobrostivi Allah ovog dječaka nije ostavio nezbrinutog, već mu je, iz Svoje milosti i dobrote, odredio onoga ko će se o njemu brinuti na najljepši i najbrižniji način. Uzvišeni je Allah rekao: “Zar nisi siroče bio, pa ti je On utočište pružio?” (Ed-Duha, 6)

Ummu Ejmen

Ibn Šihab je rekao: “Ummu Ejmen, majka Usame b. Zejda, bila je služavka Abdullaha b. Abdulmuttaliba. Porijeklom je bila iz Abesinije. Kada je Amina, nakon smrti svog muža Abdullaha, rodila Muhammeda, sallallahu alejhi ve sellem, Ummu Ejmen se brinula o njemu sve dok nije odrastao, nakon čega ju je i oslobodio. Nedugo zatim, Ummu Ejmen se udala za Zejda b. Harisu. Umrla je pet mjeseci nakon smrti Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem.” (Muslim, 1771)

Kod brižnog djeda

Nakon majčine smrti, brigu o Muhammedu preuzeo je njegov djed Abdulmuttalib, koji je bio velikodostojnik plemena Kurejš. Abdulmuttalib je mnogo volio svog unuka i pružao mu svaki vid ljubavi i pažnje, međutim, to nije dugo potrajalo jer je umro nakon što je Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, ušao u osmu godinu života.

Kod dobrog amidže

Nakon djedove smrti, o Muhammedu, sallallahu alejhi ve sellem, brine se dobri amidža Ebu Talib, koji ga je silno volio i na njega pazio. I nakon što je Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, dobio objavu, Ebu Talib ga je i dalje štitio i sve do svoje smrti pružao mu svaki vid podrške i zaštite. (Buhari, 3883, i Muslim, 209)

Svećenik Behira

Dok je još bio dječak, Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, zajedno sa amidžom Ebu Talibom, otputovao je u Šam. Na tom putovanju, u gradu Busra, susreli su svećenika po imenu Behira, koji je, na osnovu opisa i svojstava očekivanog poslanika, koji su mu bili poznati, odmah zaključio da će Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, biti veliki čovjek i posljednji vjerovjesnik kojeg su mnogi očekivali. (Tirmizi, 3620)

_______________________________

Nastaviće se….

Iz knjige:

Upoznaj Poslanika u nekoliko minuta

Naslov originala: اَلسِّيرَةُ النَّبَوِيَّةُ فيِ دَقَائِقٍ           / Es-Sīretun-nebevijja fī dekāik

Autor: Dr. Nasir b. Musfir el-Kureši ez-Zehrani

Prijevod: Amir Durmić

Recenzija: Prof. dr. Zuhdija Hasanović i prof. dr. Fuad Sedić

Share This Article