O talentima…

sanel
By sanel

Jednom umjetničkom geniju simpatizer je poslao pismo koje je naslovio: Najvećem umjetniku Italije!

Ali, umjetnik je odbio da preuzme pismo govoreći: “To nije za mene! Da je mislio na mene, napisao bi: Najvećem umjetniku svijeta!”

Jedne noći slikar Picasso vratio se kući i vidio da su mu lopovi pokrali namještaj, pa se namrgodio, a jedan od prisutnih upita ga: “Da li su odnijeli nešto vrijedno?”

On reče: “Ne.”

“Pa zašto onda osjećaš tegobu?”

“Boli me što nisu ukrali nijednu od mojih vrijednih slika!”

Osjetio je da je povrijeđen njegov ponos i da najveća greška lopova nije krađa, nego njihovo nepoznavanje vrijednosti njegovih poznatih djela.

Istinska veličina ogleda se u spajanju talenta i skromnosti.

Najveći talenat je etičnost, a najveća etičnost je način ophođenja prema samome sebi.

Svaka osoba je talentirana u nečemu i svaka osoba je original, a ne crno-bijela ili kolor reprodukcija.

Ni blizanci nisu u potpunosti isti; svaki od njih ima nešto što drugi nema.

Najbitnije je da čovjek bude ono što jeste, a ne neko drugi i da bude original, a ne da oponaša.

Talenat treba zrelu ličnost koja zna cijeniti to čime je obdarena, koja zna kome na tome treba biti zahvalna i koja je svjesna da će svemu tome doći kraj.

Jusuf iskreni, obdaren izrazitom ljepotom i razboritom mladošću, morao je prevazići mnoge poteškoće kako bi postao premijer Egipta. Kada se njegovom pozivu odazvao veliki broj Egipćana i kada je ispunio svoju misiju, rekao je: “Gospodaru moj, Ti si mi dao dio vlasti i naučio me tumačenju nekih snova! O Stvoritelju nebesa i Zemlje, Ti si Zaštitnik moj i na ovome i na onome svijetu, daj da umrem kao musliman i pridruži me onima koji su dobri!” (Jusuf, 101)

Ovo je lijepa završnica koja i jeste najveći poklon: lijepa dunjalučka konačnica i ahiretski uspjeh, i dostignuće počasti kod Allaha i Njegovih iskrenih robova.

Omer b. Abdulaziz uspostavio je pravdu, postao halifa, a njegova težnja bio je ahiret, kako je rekao: “Moja duša je čeznutljiva, poželjela je položaj, pa je dobila, pa poželjela hilafet, pa je i to postigla, a potom je poželjela Džennet.”

Muhammed Ali Clay odlikovao se fizičkom snagom, tako da je dugo vremena bio svjetski prvak u boksu, međutim, obolio je od Parkinsonove bolest, a to je oboljenje nervnog sistema koje podrazumijeva postepeni gubitak funkcija određenih nervnih ćelija mozga, što vodi poremećaju pokretljivosti i motornih aktivnosti, ali uz dalji razvoj i drugih poremećaja na mentalnom i psihičkom planu.

Clay nije bio samo bokser, poznat po fizičkoj snazi, nego je bio i pametan čovjek koji je govorio: “U ringu ili van njega, nema ničeg lošeg u tome da padnete dolje. Sramota je pasti, a nije sramota dići se poslije pada.”

“Život je onakav kakvim ga ti zamišljaš, vrijediš onoliko koliko samog sebe smatraš vrijednim.”

“Mrzio sam svaku minutu svoga treninga, ali sam govorio: ‘Ne odustaj! Sada se pati, ali ostatak svoga života živi kao šampion!’”

“Pripremite mi ćeliju jer i zatvorski hljeb draži mi je od smrti u Vijetnamu!”

“Tvoje usluge drugima su plaćanje kirije za gostoprimstvo koje ti je ukazano na Zemlji.”

“Čovjek bez mašte je čovjek bez krila.”

Neuspjeh je platforma za uspjeh… Tvoj život određuje duša, a ne godine… Poteškoće su platforma za pokret… Sloboda se nekada postiže u zatvorskoj ćeliji… Hizmet ljudima, živa mašta…, to su bile neke njegove inspiracije.

U historiji islama nalazimo mnoge talentirane i vrijedne ličnosti: Ibn Hejsema, “oca optike”,  Ibn Zehru, učenjaka koji se istakao na polju medicine, Zehravija, utemeljitelja hirurgije, Medžritija, znanstvenika i matematičara, Ibn Halduna, utemeljitelja sociologije, Ibn Battutu, poznatog putopisca, Ibn En-Nefisa koji je  otkrio i opisao cirkulaciju krvi, Abbasa b. Firnasa, prvog pilota u historiji, Havarezmija, utemeljitelja algebre, Džabira b. Hajjana, utemeljitelja hemije…

Iako takvi, svi oni nisu uzori u različitim oblicima dobra, takvaluka i dobrote, ali su inovatori i talenti koji su učinili veliku uslugu svom ummetu i čovječanstvu. I nemuslimani inovatori koji su izrasli u muslimanskom okruženju plod su te podrške i afirmacije u takvoj sredini.

Nastaviće se…

_______________________

Iz knjige: Stazama egoizma

Autor: dr. Selman el-Avda

Preveo: Muhamed Ikanović

_______________________

 

Share This Article