Kairo je potaknuo te razgovore četiriju zemalja od kojih su tri protivnice sirijskoga predsjednika Bašara al-Asada, Egipat, Saudijska Arabija i Turska, te Iran koji je čvrsto uz Bašarov režim.
Službeni Rijad odavno se bori s Teheranom za regionalni utjecaj, a na pripremne razgovore 10. septembra poslao je predstavnika, a onda je izostao s dvaju idućih razgovora.
“U potpunosti podupiremo inicijativu regionalnog kvarteta koju je radi rješavanja sirijske krize potaknuo (egipatski) predsjednik (Muhamed) Mursi”, rekao je ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov nakon razgovora s egipatskim ministrom Mohamedom Amrom u Kairu.
“Svi glavni igrači, među njima i pet članica (UN-ova) Vijeća sigurnosti slažu se sa Ženevskom deklaracijom. Svi su se sudionici složili da treba obje strane u Siriji potaknuti na prekid vatre. Mi nastojimo surađivati s objema stranama, i s vlastima i s opozicijom”.
Ženevska deklaracija na koju su svi pristali 30. juna dok je još Kofi Annan bio međunarodni posrednik, predviđala je uspostavu prijelazne uprave u Siriji, ali nije precizirala koju bi ulogu imao ruski saveznik Asad, i bi li uopće imao ikakvu ulogu.
(Hina)