Cjelonedjeljni diplomatski napori po pitanju sirijskog konflikta nisu dali ni naznake uspjeha. Dok nasilje u Damasku eskalira, Rusija i Kina su u Savjetu bezbjednosti UN uložile veto na još jednu rezoluciju o Siriji.
Kada je predsjedavajući sjednici, Kolumbijanac Nestor Osorio, pozvao na glasanje, sve oči su bile uprte u predstavnike Rusije i Kine. I kao što se i očekivalo, obje zemlje su bile protiv. To je bio već treći put da su svojim vetom zaštitile Asadov režim. Britanski ambasador pri Ujedinjenim nacijama Lajal Grant šokiran je ovim činom:
“Svojim vetom oni štite jedan brutalni režim i izdižu svoje nacionalne interese iznad života miliona Sirijaca.” Vidno ljut ovaj diplomata je istakao da je 14.000 nedužnih Sirijaca moralo da umre otkako su ove dvije zemlje u oktobru prošle godine prvi put blokirale donošenje rezolucije i svojim vetom zaštitile Asada.
Ruski ambasador Vitalij Čurkin je pak kazao da rezolucija s ovakvim karakterom služi uskim interesima Zapada i otvara vrata vojnoj intervenciji.
“Nema nikakve sumnje da je u Siriji posrijedi geopolitička borba koja nema nikakve veze s interesima sirijskog naroda”, kategoričan je bio Čurkin.
Njemački ambasador pri UN Peter Vitih rekao je da je “ovo crni dan za Savjet bezbjednosti”.
“Mi imamo odgovornost prema ljudima u Siriji i ne želimo ih ostaviti same”, kazao je on.
Bijela kuća je izrazila frustriranost zbog veta Rusije i Kine na rezoluciju Savjeta bezbednosti Ujedinjenih nacija kojom je Zapad želio da uvede sankcije Siriji. Portparol Bijele kuche Džej Karni rekao je novinarima, koji su bili sa njim u avionu predsjednika SAD, da su Rusija i Kina sebe stavile “na pogrešnu stranu istorije” i “pogrešnu stranu u odnosu na sirijski narod”. Prema njegovim riječima, ishod glasanja u Savjetu bezbjednosti UN je “za žaljenje” i “izuzetno je nesrećan”.
Generalni sekretar UN Ban Ki Mun izjavio je da je duboko razočaran time što Savjet bezbjednosti UN (SB UN) nije uspio da donese odluku po pitanju situacije u Siriji.
“Očekivao sam da će Savjet i međunarodna zajednica ujedinjeni poslati snažnu i jedinstvenu poruku za spasavanje ljudskih života”, rekao je Ban po dolasku u Sloveniju, poslije posjete Kini. Ban je istakao da je sada na državama članicama SB UN da odluče o budućnosti 300-člane posmatračke misije UN u Siriji, koja je ostala neizvjesna zbog neusvajanja rezolucije SB UN, a čiji mandat ističe u petak, 20. jula.
(DW)