ISPRAVNO SHVATANJE I OBAVLJANJE ISTIHARA-NAMAZA (1. dio) – Jezičko i terminološko značenje istihare

sanel
By sanel

Priredio: Bilal Dervišić

Nedavno mi je postavljeno pitanje o propisu klanjanja istihara-namaza, odnosno kako ga ispravno obaviti i šta očekivati nakon namaza. Prije davanja odgovora malo sam se podsjetio prelistavajući knjige i fetve, a također sam i na internetskim stranicama potražio odgovor na ovo pitanje. Kako o ovoj temi nisam ranije čitao tekstove na internetu, začudio sam se onome što sam našao i pročitao. Nisam mogao vjerovati da naš narod toliko malo zna o ovom veoma bitnom ibadetu i veoma bitnom namazu i potrebi u životu. Odgovori i fetve koje su izdate na isto postavljeno pitanje su više nego igra i zabava sa onima koji pitaju i imaju potrebu za istihara-namazom, pa ako ovako odgovaraju oni ”koji znaju”, šta tek reći za one koji pitaju i koji ne znaju?!

Evo nekoliko primjera šta je odgovoreno na pitanje: ”Možete li mi objasniti kako se klanja istihara-namaz, u koje vrijeme, koja se dova uči, šta se poslije radi…  i sl.?

ODGOVORI:

ISTIHARA-NAMAZ se klanja u situaciji kada musliman ne može da se opredijeli za jednu od više raspoloživih mogućnosti…

Lijepo je klanjati istihara-namaz prije nego što se odlučimo za neki posao kao: prije nego se počnemo zabavljati – ašikovati sa djevojkom ili momkom…

Kad budemo spremni, okrenuti se prema Kibli i zanijetiti istihara-namaz ovako: ”Nevejtu en usallije lillahi te’ala salate istihareti, edaen mustakbilel kibleti, Allahu ekber…”

Izgovoriti ležeći 77 puta ”la ilahe illallah, Muhammedu resulullah”, izgovoriti 33 puta ”Allahumme salli ala Muhammed”, i učiti sve što znamo dok ne zaspimo…

Ako se sanja bijelo ili zeleno, to je znak da je to hajr, da je naš nijjet dobar, a ako se sanja crno ili crveno, to je znak da se trebamo kloniti toga…

Među najčuvanijim vještinama prošlosti zasigurno je – istihara. Njeni se izvori napajaju iz kur’anskih sadržaja, pa nije ni čudo što je stoljećima smatraju draguljem islamskih tajnih učenja…

Prije nego što osoba legne i utone u san, potrebno je da klanja namaz od šest rekata. Na prvom rekatu, nakon Fatihe, potrebno je sedam puta proučiti suru Veššemsi ve duhaha, na drugom rekatu, ponovo nakon Fatihe, sedam puta proučiti suru Vel lejli iza jagšâ, po završetku namaza od šest rekata, potrebno je uzeti jedan papir i na njemu napisati sljedeće: ”Berâetun iler-rabbil-dželîlil…”

Zasigurno će mu se u sedmoj noći u snu pojaviti jedna časna osoba, koja će mu, kako kaže plemeniti imam Ja…, pokazati put i koja će ga izvesti iz životnih nevolja…

Onaj koji želi u svom snu da vidi nekoga ko je već odavno umro, te s njim da ostvari komunikaciju o nečemu što je za njega životno važno, potrebno je da postupi na sljedeći način… Nakon klanjanja namaza treba uzeti komad čistog papira i strpljivo napisati slijedeći Vefk-pečat, potom leći u čistu posteljinu i Vefk-pečat staviti ispod glave i jastuka…

Kako da se uz pomoć istihara-namaza u snu ostvari kontakt sa umrlom ili živom osobom,  potrebno je nakon jacije da se klanja namaz od dva rekata, a potom 1.106  puta prouči časno ime Jâ Zâhir. Pošto to uradi, potrebno je da sedam puta prouči sljedeću dovu: ”Jâ Rabbel ‘Azîm…”

Istihara-namaz je posebna vrsta namaza koju muslimani vjernici obavljaju prilikom dvojbe oko donošenja odluke…

Istihara-namaz treba ponoviti 101 put, i tada se može očekivati rezultat…

Istihara-namaz se može obaviti na dva načina: Prvi način: klanjati dva rekata…; drugi način: uzeti 6 komada papirića, na prva tri napisati: ”U ime Allaha, Svemilosnog, Samilosnog. Tražim dobro od Allaha, Silnog, Mudrog, za tog sina, toga. Uradi!” Na druga tri napisati: ”U ime Allaha, Svemilosnog, Samilosnog. Tražim dobro od Allaha, Silnog, Mudrog, za tog sina, toga. Nemoj uraditi!” Ovih šest papirića postaviti ispod serdžade na kojoj se obavlja namaz. Obaviti dva rekata namaza, poput sabaha. Nakon namaza učiniti sedždu i reći 100 puta: ”Tražim dobro od Allaha, putem Njegove milosti, tražim dobro u zdravlju”, zatim se dignuti sa sedžde i dok se sjedi izgovoriti: ”Allahu! Podari mi dobro! Odaberi za mene dobro u svakom poslu lahkoćom od Tebe i zdravljem!” Nakon toga, izmiješati papiriće i izvlačiti jedan po jedan ispod serdžade:

a. Ako tri puta zaredom izvučeš papirić na kojem piše ”uradi”, tada ćeš postupiti kako je i izvučeno;

b. Ako tri puta zaredom izvučeš papirić na kojem piše ”nemoj uraditi”, tada ćeš postupiti kako je i izvučeno;

c. Ako jednom izvučeš papirić na kojem piše ”uradi”, a dva puta ”nemoj uraditi”, tada ćeš izvući još dva papirića, i ako izvučeš tri papirića na kojima piše ”uradi”, tako ćeš i postupiti, a ako budu tri ”nemoj uraditi”, postupit ćeš kako ti je rečeno.

Za sva mišljenja i odgovore koji su navedeni na internetskim stranicama, može se kazati da su, kao što se kaže u narodu, ”od zla oca, od gore matere”, te sam nakon toga sebi stavio u obavezu da pokušam, uz Allahovu pomoć, da što bolje i studioznije pojasnim propis istihara-namaza.

Da bismo ispravno shvatili i obavili istihara-namaz, potrebno je da ovu temu sagledamo sa nekoliko aspekata i odgovorimo na nekoliko pitanja vezanih za ovaj ibadet, stoga ćemo, inšallah, ovo pitanje obraditi kroz serijal tekstova o ovome pitanju.

Pitanja koja su vezana za istihara-namaz:

1- Definicija istihare (jezička i šerijatska)

2- Dokumentacija i vjerodostojnost hadisa

3- Komentar hadisa

4- Pouke iz hadisa

5- Fadileti istihara-namaza

6- Mudrost propisivanja istihara-namaza

7- Radi čega se klanja istihara-namaz

8- Status istihara-namaza

9- Da li se istihara-namazom smatra klanjanje bilo koja dva rekata nafile

10- Da li se istihara-dova može učiti kao dova nakon farz-namaza

11- Vrijeme i mjesto obavljanja istihara-namaza

12- Da li je validno da osoba koja želi klanjati istiharu traži da to za nju obavi druga osoba

13- Istihare ili mešura (savjetovanje)

14- Broj rekata istihara-namaza

15- Šta se uči na istihara-namazu

16- Kada se uči istihara-dova

17- Da li se nešto uči prije i poslije istihara-dove

18- Da li se istihara-namaz klanja više puta

19- Najčešće greške u istihari

20- Način obavljanja istihare

21- Šta očekivati nakon istihara-namaza

 

—————————————————————-

Počinjemo sa imenom Allaha Uzvišenog, zahvaljujemo Mu na Njegovim blagodatima, a posebno što nas je učinio muslimanima. Neka je salavat i selam na poslanika Muhammeda, sallallahu alejhi ve sellem, na njegovu porodicu, ashabe i na sve one koji ga slijede do Sudnjega dana.

1)  DEFINICIJA ISTIHARE

Na prvom mjestu potrebno je navesti jezičku i terminološku definiciju istihare.

A) Jezičko značenje istihare

”Istiharetun” je infinitiv od arapske riječi ”istehare/jestehiru” (استخار/يستخير/استخارة), čiji korijen leži u riječi ”hajr” (خير) – ”dobro”, pa kada se u arapskom jeziku na osnovni korijen dodaju ova tri harfa ”ist”, to znači ”tražiti nešto”. Tako, naprimjer, ”gafere” znači oprostiti, a ”istagfere” –  traženje oprosta, a u našem slučaju ”hajr” znači dobro, a ”istihare” – traženje nečega što je dobro ili najbolje, a suprotno nečemu što je šerr (loše, šteta, nesreća), (1) i zato u tekstovima možemo naći da se Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, opisuje kao muhtar ili hijeret, odnosno on je ”hijeretullahi ala halkihi”, tj. Allahov odabranik, najbolji između Njegovih stvorenja.(2)

B) Terminološko značenje istihare

To je namaz koji se sastoji od dva rekata nafile, poslije kojeg se uči određena dova u kojoj se od Uzvišenog Allaha traži da omogući ono što se želi učiniti ili da to spriječi.(3)

Ostali članci iz serijala:

ISPRAVNO SHVATANJE I OBAVLJANJE ISTIHARA-NAMAZA (2. dio) – Dokumentacija i vjerodostojnost hadisa o istihara-namazu

ISPRAVNO SHVATANJE I OBAVLJANJE ISTIHARA-NAMAZA (3. dio) – Komentar hadisa o istihara-namazu

ISPRAVNO SHVATANJE I OBAVLJANJE ISTIHARA-NAMAZA (4. dio) – Radi čega se klanja istihara-namaz

—————————————————–

Bilješke:

(1)- vidjeti: Tadžul-urus, made ha, ja, ra;

(2)- vidjeti: Garibu-l-hadis, 2/9

(3)- vidjeti: Hadisu salatil-istihareti, 7

Share This Article