Odgovorio: Abdulvaris Ribo
Pitanje: Da li je muslimanu dozvoljeno da radi kao zastupnik u prodaji osiguranja u firmi za osiguranje motornih vozila? Ako možete da mi odgovorite što prije, da vas Allah nagradi! Odgovor: Sva hvala pripada Allahu, Mudrom i Sveznajućem, koji je svemu svrhu dao i neka je salavat na Njegovog miljenika, Muhammeda, sallallahu alejhi ve sellem. Osiguranje imovine i lica je jedno od savremenih pitanja, a istovremeno i jedno od složenih pitanja u vremenu i prostoru u kojima živimo. Danas je osiguranje ušlo u sve segmente života savremenog čovjeka: u oblast trgovine, proizvodnje, poljoprivrede, kao i u većinu ekonomskih poslova. Nekada je to pitanje izbora čovjeka, u smislu da nije na to prinuđen, ali vrlo često je silom zakona primoran da sklapa osiguravajuće ugovore i da osigurava svoju imovinu, zdravlje i život. Nas interesira kakav je islamski stav po ovome pitanju, odnosno, da li su prema islamskom pravu dozvoljena osiguranja imovine i lica, a kada na to dobijemo odgovor, onda ćemo znati i to da li je dozvoljeno raditi u takvim agencijama i društvima.
Islamski učenjaci su osiguranje imovine i lica načelno podijelili na dvije vrste:
1. Kooperativno, dobrovoljno osiguranje na temelju uzajamne solidarnosti, koje podrazumijeva međusobno udruživanje više osoba izloženih sličnim opasnostima (npr. po život i imetak), gdje svaki učesnik ili član mjesečno uplaćuje određeni novčani iznos i kada ga zadesi neka predviđena nezgoda, njemu se isplati unaprijed određeni iznos novca iz dotičnog osiguravajućeg društva. Osnovna karakteristika ove vrste osiguranja jeste da ono nema za cilj profit pojedinca ili grupe, nego je cilj uzajamna solidarnost i pomaganje u životnim nedaćama i gubicima. Teoretski postoje različite forme ovoga osiguranja od kojih su, prema mišljenju islamskih učenjaka, sve dozvoljene. Ovoj vrsti osiguranja možemo pridodati i penzijsko-invalidsko i zdravstveno osiguranje koje je uglavnom uspostavljeno na nivou države s ciljem međusobnog potpomaganja i humanosti. Ovakva osiguranja nemaju komercijalnu svrhu, nego za cilj imaju socijalno, zdravstveno i materijalno zbrinjavanje svojih građana.
2. Druga vrsta je komercijalno ili poslovno osiguranje, koje za cilj ima zaradu i profit na uplatama svojih članova i korisnika. Ova vrsta osiguranja je aktuelna u našim državama i društvima. Prema mišljenju većine islamskih učenjaka novijeg doba, sve vrste i forme komercijalnih osiguranja su zabranjene, jer sadrže kamatni ugovor. Korisnik takvog osiguranja uplaćuje mjesečno određeni novčani iznos, a osiguravajuće društvo mu u slučaju nesreće isplaćuje dogovoreni iznos osiguranja u većem ili manjem iznosu od onoga koji je do tada uplatio. Ovdje se radi o kamati zbog postojeće razlike između uplaćenog i isplaćenog novca, koja je nekada u korist osiguranika, a nekada u korist osiguravajuće kuće. Također, ovakav vid osiguranja je jedna vrsta kockanja, jer onaj ko ulaže novac u osiguranje, može da ga povrati samo u slučaju ako mu se desi neka nesreća u imetku ili životu, što je krajnje neizvjesno, a ako mu se ništa ne desi, on je svoj imetak godinama uzalud ulagao i ništa od njega ne može povratiti. Osiguranje je ugovor koji nosi jednu veliku nepoznanicu i rizik, jer nijedna od strana potpisnica ugovora ne zna koliko će novca uložiti, a koliko naplatiti. I na kraju, zarada osiguravajućih društava je bespravno uzimanje imetka ljudi, jer s kojim pravom uzimaju dugogodišnji ulog svojih klijenata, koji nisu imalu “sreću” da dožive nesreću, bez da im išta od toga vrate. Ovo su razlozi i argumenti zabrane komercijalnih osiguranja o kojima je riječ u postavljenom pitanju. Prema tome, ako smo utvrdili i prihvatili da su spomenuta osiguranja šerijatski zabranjena, onda, shodno tome, zabranjen je i rad i zarađivanje u takvim agencijama. Osjećam se obaveznim spomenuti i to da jedan manji dio savremenih učenjaka, na čijem je čelu Mustafa ez-Zerka, dozvoljava komercijalna osiguranja, međutim, prvo mišljenje je svakako jače i ispravnije zbog jačine argumenata. Allah, opet, najbolje zna. U svakom slučaju, bolje je i sigurnije potražiti posao i nafaku u poslovima koji su sigurno dozvoljeni, a Allah će bogobojaznima dati rješenje i ukazati na put halal opskrbe.