Na Zemlji postoji 8,7 miliona vrsta biljki i životinja

sanel
By sanel

altNa Zemlji postoji 8,7 miliona različitih vrsta biljki i životinja, ali je samo mali dio njih zaista otkriven i katalogiziran, navodi se u izvještaju objavljenom u stručnom listu ”PloS Biologija”.
U izvještaju međunarodnog tima naučnika navodi se da je riječ o ”najpreciznijem” prebrojavanju do sada i da ranije procjene stručnjaka da na planeti živi između tri i 100 miliona vrsta nisu tačne, prenosi France Presse.

Oko 1,25 miliona vrsta otkriveno je i klasifikovano otkada je švedski naučnik Karl Line sredinom 18. vijeka osmislio sistem taksonomije koji se i danas koristi. Naučnici sada procjenjuju, na osnovu matematičke analize poznatih vrsta, da na svijetu postoji 8,7 miliona vrsta životinja i biljki. Oko 86 posto vrsta koje žive na zemlji i 91 posto onih u okeanima još uvijek nije otkriven, rekli su stručnjaci s univerziteta u Kanadi i na Havajima.

”Pitanje koliko vrsta postoji intrigiralo je vijekovima naučnike i odgovor je naročito važan sada kada ljudske aktivnosti i uticaji doprinose istrebljenju“, rekao je vođa tima Camilo Mora s Havajskog univerziteta.

”Mnoge vrste su nestale prije nego što smo i saznali za njihovu egzistenciju, njihovu jedinstvenu nišu i funkciju u ekosistemima i njihov eventualan doprinos čovječanstvu“, dodao je on.

U studiji se procjenjuje da postoji 7,77 miliona vrsta životinja od kojih je 953.434 opisano i katalogizirano kao i 298.000 vrsta biljki od kojih je do sada upoznato 215.644. Istraživači smatraju i da najvjerovatnije na Zemlji postoji 611.000 vrsta gljiva od kojih je njih 43.271 poznato naučnicima.

U konačni obračun uključeno je 36.400 vrsta jednoćelijskih organizama i 27.500 vrsta hromista poput algi i buđi. “Čovječanstvo se obavezalo da sačuva vrste od istrebljenja ali sve do sada nismo znali koliko ih zapravo ima”, rekao je jedan od autora Boriv Vorm s kanadskog univerziteta Dalhausi.

Na ”crvenoj” listi koju je objavila Međunarodna unija za očuvanje i prirodu nalazi se 59.508 vrsta, od kojih je njih 19.625 klasifikovano kao ugroženo.
(FENA)

Share This Article