Priredio: Mr. Emir Demir
Stajanje (kijam) na namazu je jedan od temelja (ruknova) namaza i nije ga dozvoljeno izostaviti osim ukoliko klanjač nije sposoban da ga obavi radi bolesti, velikog straha i sl. Ukoliko ga klanjač izostavi namjerno, njegov namaz postaje neispravan. Odatle je jasno da nije dozvoljeno obaviti namaz sjedeći ako za to nema šerijatskog opravdanja. Namaz koji se obavi sjedeći ili gestikulacijom (išaretom), neispravan je, a dokaz se prenosi kod imama El-Buharija (1117) i drugih koji spominju da je Imran b. Husajn, radijallahu anhu, rekao: ”Imao sam hemoroide, pa sam upitao Vjerovjesnika, s.a.v.s., o svom načinu obavljanja namaza, pa mi je rekao: ‘Klanjaj stojeći, a ako ne možeš, onda sjedeći, a ako ni to ne možeš, onda ležeći na boku.”’
Zato je obaveza obaviti, čak i na putovanju, namaz sa kijamom (stojeći), jer nema opravdanja za sjedenje ili gestikulaciju: Namaz se obavlja na bilo kojem čistom mjestu.
Nije dozvoljeno obaviti farz-namaz u automobilu kada već postoji mogućnost njegovog obavljanja van automobila stojeći, u protivnom je namaz nevažeći.
Hanefijska pravna škola:
“Ukoliko osoba izostavi stajanje na namazu u kući, iako je u mogućnosti to da izvrši, namaz joj nije ispravan, a isto se odnosi i na izostavljanje kijama na brodu ili bilo kojem prijevoznom sredstvu, jer uvjet za ostavljanje kijama na farz-namazu je nemoć njegovog obavljanja ili velika poteškoća.“ (El-Mebsut od Es-Serhasija, 2/2)
”Ukoliko se bez razloga izostavi kijam na namazu, isto kao da se namaz nije ni klanjao.“ (Gajetul-Bejan, El-Bahrur-Raik, imam Ibn Nudžejm el-Hanefi, 2/201)
”Dozvoljeno je izostaviti kijam u teškoj boli, vrtoglavici i sl., svejedno pojavila se ta bol prije ili u toku namaza. U knjizi En-Nukaje navodi se da ta bol treba biti izuzetno velika. Ukoliko osoba bude osjećala samo djelimičnu bol ili teškoću, ili postoji mala mogućnost da će joj neko nanijeti štetu, ili njenom imetku kada bi klanjala stojeći, nije dozvoljeno da klanja sjedeći. Ukoliko bi se desilo da klanja u šatoru i ne može ispraviti kičmu, dok je u isto vrijeme napolju kiša i blato, tek tada će klanjati sjedeći…“ (Hašijetut-Tahtavi ala Merakil-Felah, 1/281)
”Bolesniku kojem bi stajanje na namazu pogoršalo bolest ili uzrokovalo nesnosnu bol dozvoljeno je da stajanje zamijeni sjedenjem. Ako bi osjećao djelimičnu bol ili teškoću, nije mu dozvoljeno da izostavi kijam na namazu ukoliko se može osloniti na zid, štap ili da ga sluga pridrži.“ (Šerhu Fethil-Kadir od Kemaluddna b. Humama, 2/3)