Zbog stanja u Egiptu nije prikladno vrijeme za isporuku F-16, saopštio Pentagon.
Sjedinjene Države su odlučile prekinuti isporuku četiri lovca F-16 Egiptu dok je stanje u zemlji i dalje nestabilno, objavio je Pentagon.
“Zbog stanja u Egiptu mislimo da sada nije prikladno vrijeme za isporuku F-16 “, rekao je George Little, glasnogovornik američkog ministarstva obrane.
Temeljni element
Isporuka ta četiri lovca bombardera je u sklopu ugovora o 20 lovaca F-16 zaključenom 2010. za 2,5 milijardi dolara, četiri lovca su već isporučena u januaru.
Zajednička vojna vježba “Bright Star” koja je održava svake dvije godine između kontingenata dviju zemalja, održat će se u septembru, rekao je Little.
Od 3. jula Sjedinjene Države se nisu izjasnile u pogledu vojnog svrgavanja predsjednika Mohameda Mursija, jer bi pravna ocjena svrgavanja dovela do obustave američke vojne pomoći Egiptu.
Odluka o obustavi isporuka F-16 ne predstavlja promjenu stava Washingtona, objasnio je Little.
“I dalje smo angažirani u partnerstvu SAD-Egipat, koje ostaje temeljni element naše strateške veze s Egiptom i stup regionalne stabilnosti”, rekao je glasnogovornik Pentagona.
Glasnogovornik je podsjetio da je SAD pozivaju na povratak demokratski izabrane vlade.
Od početka krize, američki ministar obrane je desetak puta razgovarao telefonom s šefom vojske i čelnikom režima, generalom Abdel Fattah al-Sissijem.
Američka podrška
SAD daju 1,3 milijarde dolara pomoći egipatskoj vojsci svake godine i 250 miliona dolara ekonomske pomoći.
Svrha te pomoći je jačanje mira između Egipata i Izraela i osnaženje Kaira kao osi arapske politike SAD-a uz jamčenje prava prolaska brodovima američke ratne mornarice Sueskim kanalom.
Američka podrška iznosi blizu 80 posto potrošnje za opremu egipatske vojske i blizu trećine njezinog proračuna, prema podacima istraživačke službe kongresa. Od 1980. Kairo je primio više od 220 lovaca F-16, čime Egipat nakon SAD, Izraela i Turske ima najveći broj tih aviona.
Fawaz Gerges, profesor bliskoistočne politike, London School of Economics, ukazuje na ministra odbrane Abdelfattaha al-Sisija koji poziva Egipćane da izađu na ulice i „daju mu mandat da se bori protiv nasilja i terorizma, što nam govori da je on pravi šef, da on ima pravu moć, a ne privremeni predsednik Adly Mansour.“
„Još jedan razlog zašto je stanje ovako alarmantno jeste što su ulična politika i društveni protesti zamijenili formalne institucije kao dominantna značajka egipatske politike. Oba tabora, armija i sekularno orijentisana opozicija kao i islamisti pokazuju mišiće. Pokušavaju kontrolisati javne površine. Koriste ulicu kao mjeru svog uticaja i podrške. Zato bi se situacija vrlo lako mogla oteti kontroli. Kao što znate, u posljednja dva dana je poginulo 14 Egipćana, nekoliko desetina je povrijeđenih. Sada postoji realna opasnost da bi u Egiptu moglo doći do dodatnih eskalacija, oružanih eskalacija i petak bi zaista mogao biti prekretnica u smislu da bi vojska mogla da pribjegne nasilnom slomu, posebno Muslimanske braće“, kaže Fawaz Gerges.
(Al Jazeera)