Prema istraživanju instituta “Pew” provedenom u 39 zemalja svijeta u vezi sa stavovima građana u navedenim zemljama o homoseksualcima, Španija je zemlja u kojoj najveći procenat građana podržava ideju da društvo treba prihvatiti homoseksualce kao normalne članove zajednice. Naime, u navedenom istraživanju 88 građana Španije je kazalo kako društvo treba podržati homoseksualce.
Poslije Španije slijede Njemačka sa 87 posto, zatim Češka i Kanada sa 80 posto, potom Argentina 74 posto, dok 60 posto građana SAD-a podržava ideju da društvo treba prihvatiti homoseksualce.
U istraživanju se napominje da je podrška populaciji i pravima homoseksualaca izrazito visoka u zemljama sjeverne Amerike, zemljama Evropske unije, ali i Latinske Amerike.
S druge strane, Nigerija je zemlja u kojoj najmanji procenat građana podržava prava homoeksualaca, svega njih 1 posto, a slijede Tunis i Pakistan sa po 2 posto, zatim Gana i Egipat sa po 3 posto i Uganda 4 posto.
Podrška populaciji homoseksualca u zemljama istočne Evrope također opada, pa tako homoseksualce u Turskoj podržava 9 posto građana, u Poljskoj 42 i u Grčkoj 53 posto.
Prema rezultatima navedenog istraživanja, većina zemalja subsaharske Afrike i muslimanskih zemalja odbacuju ideju da društvo treba prihvatiti homoseksualce.
Tako se podrška populaciji homoseksualaca u svim muslimanskim zemljama kreće ispod 10 posto.
Također, od ostalih zemalja svijeta, 16 posto Rusa se izjasnilo da podržava ideju da društvo treba prihvatiti homoseksualce, kao i 21 posto Kineza i 9 posto Malezijaca.
Navedeno istraživanje na kraju zaključuje da je podrška homoseksualcima najveća u zemljama gdje religija nije toliko utjecajna u životima ljudi.
Također, istraživači koji su proveli navedeno istraživanje zaključuju da je podrška ideji da društvo treba prihvatiti homoseksualce mnogo snažnija u rezvijenim i naprednim zemljama u svijetu.
“Naše istraživanje je jasno pokazalo da većina građana sjeverne Amerike, Evrope i Latinske Amerike podržava homoseksualce, dok većina muslimanskih zemalja i subsaharske Afrike ima suprotan stav”, rekla je jedna od čelnica instituta “Pew” Juliana Horowitz.
(AA)