SAD za direktnu pomoć pobunjenicima u Siriji

sanel
By sanel

Administracija američkog predsjednika Baracka Obame namjerava unijeti promjene u svom pristupu pomaganja sirijskim pobunjenicima i početi tu pomoć pružati direktno, piše u srijedu dnevni list The Washington Post, pozivajući se na američke i evropske dužnosnike.

Tokom dvogodišnjeg konflikta u Siriji, Sjedinjene Američke Države nisu uputile izravnu pomoć pobunjenicima protiv režima Bashara al-Assada, a administracija se protivi naoružavanju opozicije, naglašavajući da bi do oružja na taj način mogle doći ekstremne skupine bliske Al-Kaidi.

O pojedinostima nove inicijative američki državni sekretar John Kerry razgovara tokom turneje po Evropi i Bliskom istoku u sklopu napora da se okonča sukob u kojem je dosad život izgubilo najmanje 70.000 osoba.

Nove inicijative

Ti razgovori, uključujući i dvosatni razgovor koji je Kerry u utorak u Berlinu vodio s ruskim kolegom Sergejom Lavrovom, te susret sa saveznicima i čelnicima sirijske koalicije koji se očekuje u četvrtak u Rimu, utjecat će na razmatranje nove inicijative o slanju pomoći.

Kerry je, obraćajući se njemačkim studentima tokom turneje, rekao da SAD želi mirno rješenje u Siriji, ali ako vodstvo te zemlje odbija pregovore i nastavlja ubijati protivnike “onda se treba osigurati neka vrsta podrške” onima koji se bore za svoja prava, prenosi Hina.

Sirijska opozicija prijetila je da neće doći na razgovore u Rimu, ali je promijenila mišljenje nakon telefonskih poruka u kojima su Kerry i potpredsjednik SAD-a Joe Biden rekli da će na susretu biti izloženi neki “bitni prijedlozi”, piše Post.

Evropska unija je prošle sedmice odlučila za tri mjeseca produžiti sankcije Siriji i snažnije podržati opoziciju, no nije se odlučila na ukidanje embarga na oružje koji istječe u petak.

Embargo će biti produžen na tri mjeseca, ali postoji mogućnost njegovog ponovnog preispitivanja u maju.

U tekst odluke o embargu je međutim, piše američki list, umetnut članak koji omogućava zemljama članicama “da omoguće veću pomoć u neubojitim sredstvima i tehničkoj pomoći kako bi se zaštitilo civile”.

Zemlje same odlučuju

“Stara odluka EU-a nije nam dopuštala ništa”, rekao je jedan evropski dužnosnik, dodajući da po novim odredbama sirijskoj opoziciji mogu dostaviti “stvari koje same po sebi ne služe za ubijanje ljudi, uključujući opremu za promatranje noću, nenaoružana oklopna vozila, neprobojne prsluke, sredstva za komunikaciju i vojnu obuku”.

Svaka od zemalja sama će odlučiti želi li pružiti pomoć i kakva će ona biti, a u procesu odlučivanja usko će se sarađivati s američkom administracijom.

Na izravno pitanje o izgledima za proširenje američke vojne pomoći pobunjenicima Kerry je rekao da ne želi nagađati o ishodu sastanka s opozicionim čelnicima.

“Naći ćemo se u Rimu sa skupinom država (i predstavnicima sirijske opozicije) da bi smo razgovarali baš o tom problemu”, naglasio je američki državni sekretar.

Obamina administracija dosad je, uvažavajući pravna ograničenja pri izravnom finansiranju opozicije, uputila oko 385 miliona dolara humanitarne pomoći u Siriju kroz međunarodne organizacije i nevladine organizacije, koje uglavnom djeluju pod nadzorom vlade u Damasku.

Na vojnom planu opozicija je od Washingtona dobila samo komunikacijska sredstva i to neizravnim putem.

New York Times u utorak je objavio, pozivajući se na američke i zapadne dužnosnike, da je Saudijska Arabija finansirala kupovinu većih količina pješadijskog oružja iz Hrvatske kojim opskrbljuje sirijske ustanike. Hrvatsko ministarstvo vanjskih i evropskih poslova i Ministarstvo odbrane demantirali su tu informaciju.

(AJ Balkans)

Share This Article