Priredio: Mithad R. Ćeman
Zbog povećanog prisustva islama i onih koji drže do islamskih propisa u svim društvenim sferama, sve je više pitanja kojima ljudi do jučer nisu pridavali nikakvu pažnju. Od takvih pitanja, sa kojima sam se zadnjih dana više puta sreo, jeste: “Da li je nemuslimanima dozvoljena prodaja zabranjenih (haram) stvari, poput svinjskog mesa?” Tragajući za odgovorom kod naših priznatih učenjaka, među najpreciznijim je upravo odgovor koji slijedi.
Sva hvala pripada Allahu!
Prodaja svinjskog mesa je haram svejedno bio kupac musliman ili nevjernik, i to na osnovu sljedećih dokaza:
1. Riječi Uzvišenog Allaha: “Reci: ‘Ja ne vidim u ovome što mi se objavljuje da je ikome zabranjeno jesti ma šta drugo osim strvi, ili krvi koja istječe, ili svinjskog mesa – to je doista pogano – ili što je kao grijeh zaklano u nečije drugo, a ne u Allahovo ime.’” (El-En‘am, 145). Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, podučio nas je veličanstvenom pravilu: “Doista, ako Allah nešto zabrani, On zabrani i zaradu na tome.” (Bilježi Ebu Davud, 3488., vjerodostojnim ga je ocijenio šejh El-Albani u knjizi Gajetu-l-murad, 318.)
2. Džabir b. Abdullah, radijallahu anhuma, prenosi da je čuo Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, kako, u godini oslobođenja Mekke, dok je još bio u Mekki, govori: “Zaista su Allah i Njegov Poslanik zabranili prodaju vina (alkohola), strvine (uginule životinje), svinjetine i kipova.” Neko reče: “Možemo li od strvine prodavati loj, kojim se podmazuju lađe, mažu kože i koriste ga za osvjetljenje?” Reče: “Ne, to je haram!” Zatim Poslanik, alejhis-selam, reče: “Zbog toga se Allah rasrdio na židove, jer su, nakon što im je Allah zabranio loj životinja, topili loj, prodavali i koristili njegovu vrijednost!” (Bilježe El-Buhari, 1212; Muslim, 1581)
En-Nevevi, rahimehullah, rekao je: “Po pitanju strvine, vina (alkohola) i svinjskog mesa postoji konsenzus muslimana o zabrani, i to za svaku od navedenih stvari pojedinačno.”
El-Kadi, rahimehullah, rekao je: “Ovaj hadis je ukazao na to da ono što je zabranjeno jesti ili koristiti se njime, to nije dozvoljeno ni prodavati, kao što je slučaj sa lojem spomenutim u hadisu.” (En-Nevevijev komentar Muslimova Sahiha, 11/8)
Ibn Redžeb el-Hanbeli, rahimehullah, pošto je sagledao hadise koji govore o zabrani vina (alkohola), rekao je: “Svi ovi hadisi ukazuju i poručuju da ono što Allah zabrani da se koristi, isto tako zabrani i prodaju toga i korištenje zarade od prodaje, kao što je to jasno rečeno: ‘Doista, ako Allah nešto zabrani, On zabrani i zaradu na tome.’ Ove riječi su uopćene, sveobuhvatne i podrazumijevaju sve ono što nam je zabranjeno koristiti, i tu su dvije kategorije:
Prva: Ono što ostaje i što se korištenjem ne uništava, poput kipova. Oni služe da bi se činio širk, da bi se Allahu drug pripisao, a to je nedvojbeno najveći grijeh. U ovu kategoriju također spadaju knjige širka, sihra, novotarije ili bilo koje druge zablude, zatim slike na kojima su prikazane zabranjene stvari, zabranjena sredstva za zabavu…
Druga: Ono što se korištenjem troši i nestaje, pa ako je njegovo korištenje uglavnom zabranjeno, onda je zabranjena i prodaja toga, kao što je zabranjena prodaja svinjetine, alkohola i strvine iako nekada njihovo korištenje može biti dozvoljeno, kao jedenje strvine onome ko je u nuždi, ispijanje vina (alkohola) prilikom gušenja (u nedostatku druge tečnosti, op. prev.), gašenje požara sa njime (pića koja u sebi sadrže manji procenat alkohola, op. prev.), korištenje svinjske dlake i kože kod onih koji ovo smatraju ispravnim i dozvoljenim (jer postoji razilaženje kod pravnika, op. prev.). Ali onda kada nije riječ o navedenom, tada nije dozvoljeno ni korištenje, ni prodaja. Svinjetina i strvina najčešće se koriste u ishrani, dok se vino (alkohol) najčešće koristi radi pića, pa i ukoliko nije namijenjeno za to, opet se ne treba tome predavati. Na ovu stvar je ukazao Poslanik, sallallahu alejhi ve alihi ve sellem, kada mu je rečeno: ‘Možemo li od strvine prodavati loj, kojim se podmazuju lađe, mažu kože i koriste ga za osvjetljenje?’, pa je rekao: ‘Ne, to je haram!’” (Džami‘u-l-‘ulumi ve-l-hikem, 1/415, 416.)
Stalnoj komisiji za fetve KSA postavljeno je pitanje: “Da li je dozvoljeno trgovati vinom (alkoholom) i svinjetinom ako prodaja nije namijenjena muslimanima?”, pa je odgovorila: “Nije dozvoljeno trgovati onim što je Allah zabranio, bilo da riječ o prehrambenim artiklima ili nečem drugom, kao vino (alkohol), svinjetina, pa makar se trgovalo sa nevjernicima, zato što je potvrđeno od Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, da je rekao: ‘Doista, ako Allah nešto zabrani, On zabrani i zaradu na tome’, i jer je prokleo vino (alkohol) i onoga koji ga pije, prodaje, kupuje, servira, onoga kome se servira, onoga koji jede, koristi zaradu od prodaje…” (Fetva Stalne komisije za fetve KSA, 13/49)
Dio odgovora šejha Muhammeda Saliha el-Munedžida