Premijer Republike Turske Ahmet Davutoglu je izjavio da je, zajedno sa sirijskim režimom predsjednika Bashara al-Assada, i Rusija postala saučesnik u svirepom i barbarskom bombardiranju i ubijanju nevinih sirijskih civila.
“Obraćam se cijelom svijetu i svim savjesnim ljudima. Ne može se više nijemo posmatrati bombardiranje i ubijanje nevinih civila u Azzazu, planini Turkmen, Bayirucaku i drugim regijama Sirije koje su mete napada sirijskog režima i njegovih saveznika. Ne može se više nijemo gledati patnja naše braće koja bježe pred terorizmom ISIS-a”, poručio je Davutoglu tokom obraćanja na današnjem skupu u Kongresnom salonu ATO u Ankari na kojem su predstavljeni planirani projekti za naredni period u toj regiji.
Naglasivši da Turska nikada nije pristala na to da ugrožene i nevine civile prepusti zlu, ali da je ostatak svijeta nijemi posmatrač, Davutoglu je kazao da svijet stradanje sirijskog naroda pominje samo objavljivanjem stvavičnih fotografija u novinama, poput one sa malim Aylanom čije beživotno tijelo je more izbacilo na tursku obalu.
Ističući kako Turska nema odgovornost da na svoja pleća prihvati sav teret sirijske krize, Davutoglu je kazao da je Turska pokazala i pokazuje maksimalnu predanost u pravcu pružanja pomoći ugroženom sirijskom narodu.
Davutoglu se osvrnuo i na jučerašnju tragediju u kojoj je u potonuću čamca u Egejskom moru kod Ayvalika poginulo 36 izbjeglica.
“Krivac za jučerašnjih 36 beživotnih tijela koja su došla na našu obalu su međunarodna zajednica koje je ponovo ostala nijema na tu tragediju, sa Vijećem sigurnosti UN-a na čelu. Na čelu krivaca je i Rusija koja veto glasom blokira svaku rezoluciju o sirijskoj krizi”, kazao je Davutoglu i dodao da će Turska uvijek i na svim nivoima međunarodne zajednice braniti prava ugrožene braće.
Komentirajući i aktuelnu krizu na jugoistoku Turske, Davutoglu je kazao da će turske snage sigurnosti nastaviti antiterorističke operacije u Suru i drugim regijama u kojima teroristi PKK-a narušavaju javni red i poredak.
Najavio je da će nadležne institucije uskoro istražiti sve javne rashode u tim regijama, posebno u provinciji Mardin u kojoj više od 60 posto rashoda ide na plaće službenika, a prosjek Turske je svega nešto iznad 11 posto.
(AA)