Desetine ozlijeđenih boraca sirijske opozicije, i članova njihovih obitelji evakuirane su autobusima iz sirijskog pograničnog grada Zabadanija koji je u okruženju snaga libanskog Hezbollaha.
Zauzvrat su stotine civila i ranjenika iz dva većinski šiitska mjesta u pokrajini Idlib, koja su okružena snagama opozicije, na isti način evakuirane i kreću se prema graničnom prijelazu između Turske i Sirije.
Evakuaciju su pratili predstavnici UN-a i Crvenog križa. Provedba je to druge faze sporazuma, koji su zaraćene strane postigle u augustu ove godine.
Posljednja faza predviđa da snage opozicije napuste položaje u Zabadaniju i predaju teško naoružanje vojsci predsjednika Bashara al-Assada, koja će potom napustiti spomenuta šiijska naselja u Idlibu.
Svi će preći granični prelaz al-Masnaa u konvoju autobusa.
“Iz različitih izvora s terena saznajemo da se sve odvija prema planu. Ljudi su evakuirani i osiguran im je siguran prolaz do granice s Turskom”, javlja reporter Al Jazeere Hashem Ahelbarra i dodaje kako će di pobunjenika vjerovatno biti prebačen u Siriju, na područja pod kontrolom pobunjenika.
Raniji dogovor odgođen
Raniji dogovor da se omogući siguran prolaz za više od 2.000 pripadnika grupe Islamska država Irak i Levant (ISIL) i pripadnike drugih oružanih grupa koji se nalaze u južnim predgrađima Damaska, suspendovan je u subotu.
Libanska TV Hezbollaha je izvijestila da je sporazum propao nakon ubistva glavnog komandanta sirijskih pobunjenika Zahrana Allousha u zračnom udaru na rubu Damaska u petak, prenijele su agencije.
Konvoj boraca ISIL-a trebao je proći kroz teritoriju koju je on kontrolsrao na putu ka krajnjem cilju Raqqi.
Sirijskia opservatorija za ljudska prava sa sjedištem u Londonu saopštila je da je evakuacija odgođena jer pripadnicima ISIL-a nije omogućen siguran prolaz.
Ranije je izvor iz sirijske vojske je rekao kako su pripadnici ISIL-a, Nusra fronta i drugih oružanih grupa, počeli predavati teško naoružanje sirijskoj vojsci u rejonima palestinskog kampa Yarmouk, na jugu Damaska.
UN i strane vlade nastoje dogovoriti lokalne prekide vatre i dogovore o sigurnoj evakuaciji ne bi li zaustavili građanski rat u kojem je u gotovo pet godina poginulo više od 250.000 ljudi.
Pojačani napadi na dva šiitska grada
Iran i Turska, koji podržavaju suprotne strane u sukobu, pomogli su u postizanju dogovora o prekidu vatre u Zabadaniju i dva grada u Idlibu u septembru, što je bila prva faza dogovora.
Zabadani je bio meta ofanzive libanonskog Hezbolaha i sirijske vojske. To je područje važno sirijskom predsjedniku Basharu al-Assadu jer je blizu Damaska i libanske granice.
Pobunjenici su zauzvrat intenzivirali napade na dva šiitska grada nakon što je većina pokrajine Idlib pala u njihove ruke.
Sirijska vlada objavila je početkom mjeseca da je postigla dogovor s pobunjenicima da se povuku iz Homsa, posljednjeg područja koje drže, u sklopu lokalnog prekida vatre.
(Agencije)