Napadi na Halep uoči Brahimijevog obraćanja

sanel
By sanel

Najmanje osam ljudi, od kojih troje djece, poginulo je, a više ljudi je ranjeno u napadu sirijskih vojnih aviona na nekoliko naselja u Halepu u ponedjeljak, saopćila je Sirijska opservatorija za ljudska prava.

“Troje djece iz iste porodice poginulo je kada se njihova kuća srušila u distriktu Maadi, koji se nalazi u starom dijelu Halepa”, rekao je Rami Abdel Rahman, glasnogovornik ove organizacije sa sjedištem u Londonu.

Do novih napada došlo je nakon što je izaslanik Ujedinjenih naroda (UN) i Arapske lige (AL) za Siriju Lakhdar Brahimi podnio generalnom sekretaru UN-a izvještaj o nedavnoj posjeti Damasku i uoči njegovo obraćanja članicama Vijeća sigurnosti UN-a.

Ugroženo arheološko blago

U međuvremenu, UNESCO upozorava da je sirijsko neprocjenljivo arheološko blago na meti sve većeg broja razaranja i pljački od početka oružanih sukoba prije 18 mjeseci.

U zemlji u kojoj su korupcija i krijumčarenje arheološkim predmetima već bili hronični problem, sukobi i odsustvo vlasti u pojedinim oblastima doveli su do masovnih krađa i ilegalnih iskopina.

“U ovakvim situacijama uvijek dolazi do porasta krađa, ilegalnih iskopina i šverca”, izjavila je za AFP Veronique Dauge, predstavnica Centra za svjetsku baštinu UNESCO-a.

Ona je podsjetila da je tokom haosa koji je uslijedio nakon američke invazije 2003. godine iz Iraka ukradeno oko 32.000 artefakata sa oko 12.000 arheoloških nalazišta, da je oko 15.000 predmeta nestalo iz Nacionalnog muzeja u Bagdadu.

Španski arheolog Rodrigo Martin, glasnogovornik grupe sirijskih i stranih arheologa koji nadgledaju arheološka nalazišta u Siriji u pokušaju da ih zaštite, optužio je vojsku sirijskog predsjednika Bashara al-Assada za organiziranu krađu artefakata.

Ponavlja se Irak

“Pojedina nalazišta su postala poprište borbi, druga su opljačkana, a vojska daje bandama dozvole za iskopavanje u zamjenu za njihovu podršku”, kazao je Martin, dodajući da je trenutno nemoguće procijeniti razmjere pričinjene štete.

Njegova organizacija “Sirijska baština u opasnosti” ima, također, informacija da i pobunjenici pribjegavaju krađi i švercu arheološkim blagom kako bi finansirali svoje akcije.

“Pobunjenicima je potrebno oružje, a antikviteti su dobar način da se do njega dođe”, objasnio je jedan libanski trgovac antikvitetima, dok njegova britanska kolegica optužuje svjetsko tržište antikvitetima.

“Pogledajte antikvitete na aukcijama u Christie’s ili Sotheby’s. To je smiješno. Sve dok postoji ovakva potražnja na međunarodnom tržištu, pljačka će se nastaviti”, zaključila je ona, ističući da se ponavlja situacija iz 2003. godine u Iraku.

(AJ Balkans)

Share This Article