Skupina dezertera koja sebe naziva Slobodna sirijska vojska (FSA) pokušava se organizirati kako bi se oružano suprotstavila vladavini sirijskog predsjednika Bašara al-Asada, naznačujući moguću novu fazu onoga što su dosad bili uglavnom mirni prosvjedi Sirijaca, izvještavaju mediji.
Za sada taj se pokušaj uglavnom sastoji od velikih ambicija, stranice Facebooka i relativno malog broja prebjeglih vojnika i časnika koji su se sklonili u pogranična područja s Turskom i Libanonom ili među civilima u sirijskim gradovima.
Mnoge od njihovih tvrdnji djeluju pretjerano ili maštovito, no jasno je da se broj prebjega iz sirijske vojne povećao u posljednjih nekoliko sedmica te da je porasla razina nasilja u onim područjima gdje su se prebjezi pojavili, navodi Washington Post.
To je početak oružane pobune, rekao je general Riad Asad, vođa disidentske vojske, koji je prebjegao iz ratnog zrakoplovstva u srpnju i našao utočište u Turskoj. Ne možete ukloniti ovaj režim bez sile i krvoprolića, dodao je.
Damask optužuje Zapad da želi kaos u Siriji
Zapadnjaci želi u Siriji proširiti potpuni kaos i i uništiti zemlju, izjavio je u UN-u sirijski ministar vanjskih poslova Valid al-Mualem.
Dok Europa i Sjedinjene Države vrše pritisak kako bi se Siriji nametnule sankcije UN-a, šef diplomacije te zemlje naglasio je pred Općom skupštinom UN-a da su prosvjedi izgovor za strane intervencije. Al-Mualem je dodao da strane vlade pokušavaju sabotirati suživot raznih vjerskih zajednica u Siriji.
Vojska zauzela grad Rastan
Sirijske snage su s tenkovima i helikopterima ušle u grad Rastan koji ima strateški značaj.
Desetine tenkova i oklopnih vozila ušle su u Rastan, grad od 40.000 stanovnika, pored kojeg prolazi autoput za Tursku, u blizini grada Homsa.
Nakon dvodnevne opsade grada, vojska je uspjela zauzeti grad, prenio je u petak Reuters.
Ovaj region skupa s provincijom Idlibom, na granici sa Turskom, na sjeverozapadu, postao je centar oružanog otpora protiv predsjednika Bašara al-Asada nakon šestomjesečnih uličnih protesta.
Popularni protesti zahtjevaju privođenje kraju višedecenijske vladavine porodice Asad u zemlji koja ima 20 miliona stanovnika u srcu Srednjeg istoka.
– Tenkovi su se približili Rastanu preko noći i zvukovi mitraljeza i eksplozija neprestano su odjekivali. Jutros su konačno ušli u grad, rekao je jedan od stanovnika.
Drugi stanovnik Rastana je rekao da su mitraljezima pucali iz helikoptera u blizini njegove kuće na južnom rubu Rastana, gdje je stotine demonstranata pobjeglo u posljednjih nekoliko sedmica i pružalo otpor vladinim snagama.
– Dva dana nismo bili u mogućnosti da izađemo na ulice i ne znamo broj nastradalih, rekao je Abu Kasem, jedan od stanovnika.
(FENA)