Minber.ba – Ujedinjene Nacije su pozvale da se oporezuju milijarderi kako bi se sakupilo više od 40 milijardi godišnje za siromašne zemlje.
Godišnje paušalno plaćanje od strane super-bogatih je jedan od mnoštva načina, među kojima su porez na emisije ugljen-dioksida, razmjene valuta i finansijske transakcije, koji je predložen u novom izvještaju koji optužuje bogate nacije da ne održavaju data obećavanja da inteziviraju pomoć onima koji imaju manje. UN-ov godišnji Svjetski ekonomski i društveni izvještaj također kaže da je od iznimne važnosti tražiti nove načine da se pomogne siromašnima svijeta jer obećani novac ne stiže.
Izvještaj procjenjuje da je broj ljudi koji su “teški” najmanje jednu milijardu dolara porastao na 1 226 u 2012. godini.
Ova brojka uključuje oko 425 milijardera u SAD-u, 315 u regiji Azije i Pacifika, 310 u Evropi, 90 u drugim dijelovima Sjeverne i Južne Amerike i 86 u Africi i Bliskom istoku. Svi zajedno posjeduju oko 4,6 triliona dolara ili prosječno 3,75 milijardi po osobi, kaže se u izvještaju.
UN procjenjuje da bi porez od 1% na njihov imetak donio 46 milijardi dolara u 2012. “Da li bi ih to boljelo?” – stoji pitanje u izvještaju. “Jedan ‘prosječan’ milijarder bi nakon poreza posjedovao 3,7 milijardi dolara. Da troši svaki dan 1000 dolara, trebalo bi mu/joj preko 10 000 godina da potroši sav svoj imetak!” kaže se u izvještaju. UN je priznao, međutim, da porez nezamislivo bogatim ostaje “jedna intrigantna mogućnost.”
“Dosad nije posmatrano kao izvor sredstava za međunarodnju saradnju,” konstatira se u izvještaju. Izvještaj daje i slijedeće prijedloge za međunarodne poreze, uključujući:
– porez od 0,005% na sve transakcije zamjene valuta što bi donijelo 40 milijardi godišnje.
– porez od 25 dolara po toni ispuštenog ugljen-dioksida, što bi donijelo 250 milijardi dolara. Porez bi sakupljale vlade pojedinih nacija, ali bi bio alociran za međunarodnu saradnju.
– uzimanje dijela predloženog poreza u EU na finansijske transakcije namjenjen međunarodnoj saradnji. Očekuje se da bi ovaj porez donio više od 70 milijardi dolara (55 milijardi eura) godišnje.
Još jedan od prijedloga jeste porez na avio-karte, koji već jedan broj država uzima kako bi se sakupljao novac za lijekove za siromašne države, a putem UNITAID-a, jedne inicijative unutar UN-a. U izvještaju se navodi da je putem ovog poreza, UNITAID dobio na raspolaganje više od jedne milijarde dolara od početka primjene poreza 2006.
Izvor: ArabNews.com/AFP
Preveo: Haris Osmanagić
(Minber.ba)