Dok svijet daje ovacije poznatoj disidentici iz Mijanmara (Burme), Aung San Suu Kyi, malo ko ovih dana spominje veliko sektaško nasilje i progon koji se vrši nad muslimanima u Mijanmaru.
Od kada je došlo do eskalacije, početkom prošlog mjeseca, ubijen je veći broj Rohingya muslimana – informacije govore od nekoliko stotina do više hiljada.
U kolumni za The New York Times, Moshahida Sultana Ritu sa Univerziteta u Dhaki, piše: “Ovo nije samo sektaško nasilje, ovo je državno sponzorirano etničko čišćenje, a zemlje svijeta ne vrše pritisak na vlasti u Mijanmaru da se ovo zaustavi. Čak ni Aung San Suu Kyi nije progovorila o ovome”.
No, najnovije vijesti koje dolaze iz te zemlje su izuzetno zabrinjavajuće – bivši general iz vojne hunte, koja je vladala decenijama, i aktualni predsjednik Mijanmara – Thein Sein – predložio je ove sedmice “jedino rješenje” za gotovo milion Rohingya muslimana u zemlji – da ih se sve smjesti u posebne izbjegličke kampove koje vodi UNHCR.
Etničkoj skupini Muslimana, Rohingya, zakinuta su brojna osnovna ljudska prava. Uprkos činjenici da žive na ovim prostorima više generacija, zabranjuje im se da smiju posjedovati zemlju i zbog toga su često suočeni s kroničnom nestašicom hrane.
Nadalje, doslovno im se zabranjuje svaki izlazak iz pokrajine Rakhine na granici s Bangladešom.
Hiljade nastoje u brodovima pobjeći u Maleziju i druge države. The New York Times prenosi kako ni “najliberalniji politički elementi” u zemlji nemaju sluha za ove ljude, prenosi portal Advance.hr.
Pripadnici Rohingya etničke skupine, oko 800,000 do milion ih živi u Mijanmaru i nekoliko stotina hiljada u susjednom Bangladešu.
Prema izvještaju UN-a, Rohingya muslimani su jedna od “najprogonjenijih skupina na svijetu”.
“Pobrinuti ćemo se za naše etničke stanovnike, ali ne i za Rohingya koji su ilegalno ušli u našu zemlju, oni nisu naše etničke pripadnosti. Poslati ćemo ih sve u drugu zemlju ukoliko ih neko bude želio primiti. Ovo je naše rješenje za taj problem”, rekao je ove sedmice mijanmarski predsjednik Sein na sastanku s visokim UN povjerenikom za izbjeglice, Antoniom Guterresom, prenosi NY Daily News.
“Miljenica zapada”, oporbena pro-demokratska političarka i dobitnica Nobelove nagrade za mir koja je provela 15-ak godina u kućnom pritvoru, Aung San Suu Kyi, ne osvrće se na ovaj progon. Masovni progon muslimana u Mijanmaru još je jedan u nizu progona o kojima se jednostavno “ne govori” – kada se i govori, to su tek usputne vijesti, daleko od fokusa javnosti.
(Avaz)