Drugi tim međunarodnih inspektora stigao je u Damask u četvrtak, kako bi pomogli u nadziranju uništavanja sirijskog hemijskog oružja prema uvjetima rezolucije Ujedinjenih naroda.
Tri vozila UN-a u kojima su se nalazili inspektori krenuo je iz hotela u Damasku prema nepoznatoj lokaciji, dok se nastavlja misija uništenja hemijskog arsenala u neprijateljskom okruženju, javila je agencija AFP.
Michael Luhan, glasnogovornik Organizacije za zabranu hemijskog oružja, rekao je da je 12 inspektora stiglo.
Trenutni broj inspektora u Siriji izosi 27. On je dodao da je “napredni tim” od 19 inspektora stigao prošle sedmice, ali da su se četverica vratila u Hag.
Prošle sedmice su inspektori počeli nadgledati uništavanje oružja, proces za koji su zadužene sirijske vlasti.
NATO za političko rješenje
Generalni sekretar NATO-a Anders Fogh Rasmussen izjasnio se u četvrtak u Atini za “političko rješenje” sukoba u Siriji i pozvao sirijsku Vladu i opoziciju da prisustvuju međunarodnoj konferenciji koju su predložile Sjedinjene Američke Države i Rusija.
“Za sada ne vidim ulogu NATO-a, nema vojnog rješenja sukoba u Siriji. Da bi se došlo do dugoročnog rješenja, potrebno je političko rješenje”, rekao je on u Atini, gdje je stigao u dvodnevnu posjetu.
“Pozivam sirijsku Vladu i opoziciju da učestvuju u konferenciji kako bi se našlo trajno rješenje”, dodao je.
Rusija i SAD su se u ponedjeljak složile da se polovinom novembra održi međunarodna mirovna konferencija o Siriji – Ženeva 2, kako bi se našlo političko rješenje sukoba.
U međuvremenu je u sirijskim zračnim napadima na pobunjeničke položaje u sjevernoj pokrajini Halep i južnoj Darri poginulo 30 osoba, među kojima su civili, saopćio je Sirijski opservatorij za ljudska prava.
U napadima borbenim avionima i helikopterima poginulo je 16 osoba, među kojima je jedna žena i dvoje djece, u selu Sfire, istočno od grada Halepa.
Nove žrtve u Darri
Selo je pod kontrolom pobunjeničkih grupa, uključujući Islamsku državu Irak i Levant, koja je povezana s Al-Kaidom.
“Režim bombardira Sfire dva dana zaredom, kako bi smanjio pritisak na rutu za snabdijevanje Halepa, koja je ponovo pod kontrolom vojske od početka ove sedmice”, rekao je čelnik Opservatorija Rami Abdel Rahman, koji se oslanja na mrežu aktivista širom ratom razorene zemlje.
Ruta se ne koristi samo za dostavljanje oružja i vojna pojačanja na frontu, nego i za slanje hrane i lijekova civilima u područjima pod kontrolom vojske.
U zračnim napadima na Menbej, selo također u blizini Halepa, koje je pod kontrolom ISIL-a i drugih sličnih grupa, poginulo je šestero osoba, među kojima su jedna žena i dijete.
U južnoj pokrajini Darri, gdje je ustanak počeo u martu 2011. godine, osam osoba, među kojima je dvoje djece, ubijeno je u zračnim napadima na selo Nava, koje kontroliraju i vojska i pobunjenici.
Mnoge osobe su ranjene i nalaze se u životnoj opasnosti, zbog čega bi moglo doći do povećanja broja žrtava.
(AJ Balkans)