Turska vladajuća AK partija slavi 15. godišnjicu postojanja, ubrzo nakon neuspjelog pokušaja vojnog udara. Stranka je jača nego ikad, ali susreće se i s novim izazovima.
Njezina snaga ozbiljno je bila stavljena na kušnju, ali turska vladajuća Stranka pravde i razvoja, AK partija, preživjela je ono što se opisuje kao najveća prijetnja koja joj se dogodila od kad je osvojila vlast.
Mjesec dana nakon pokušaja vojnog udara, stranka slavi 15. rođendan. Hiljade stranačkih dužnosnika iz cijele zemlje stigle su u Ankaru.
Recep Tayyip Erdogan je jedan od osnivača stranke. Bio je premijer više od deset godina, a sada je predsjednik Turske. Skupu se obratio iz Istanbula.
Duga vladavina stvorila neprijatelje
“Dvadesetsedmog augusta 2014. sam morao izaći iz stranke koju sam osnovao. Bio sam tužan, ali istovremeno i sretan što postajem predsjednik ove zemlje. Zbog ustava sam morao, ali moja ljubav nikad nije nestala”, rekao je Erdogan.
Ta ljubav i veze sa strankom su jedan od razloga zbog kojih oporba Erdogana smatra osobom razdora.
AK partija vlada Turskom više od desetljeća i stvorila je brojne neprijatelje. Ali, sada kreće u novom smjeru i pruža ruku oponentima. Ipak, neki su I dalje oprezni.
“Dekreti koji se objavljuju tokom vanrednog stanja u zemlji se pišu brzopleto i ne daju dobre rezultate. Nadam se da će od sada nadalje raspravljati s nama i uzimati u obzir i naše mišljenje”, kaže Ekin Bingol iz CHP-a.
Ali, izuzev prokurdske stranke HDP, koja nije dio procesa pomirenja, opozicione stranke kažu da su vrata kompromisima otvorena.
“Nakon neuspjelog puča, Erdogan je obećao izgraditi Tursku iz temelja. I to nije prvi put. Godinama predsjednik govori da će izgraditi, kako kaže, novu Tursku. Njegova stranka već je oblikovala naciju kroz proteklo razdoblje. Ipak, protivnici ga optužuju za miniranje sekularnih temelja države i jačanje svoje moći”, izvještava iz Ankare reporterka Al Jazeere Zeina Khodr.
Signali pomirenja i jedinstvo
Od neuspjelog pokušaja udara, Vlada daje signale pomirenja, obećavajući da će zadržati jedinstvo.
“Ovo je novo razdoblje u Turskoj. Demokratija i saradnja među političkim strankama su jače. Država se suočila sa stvarnom opasnošću i naučili smo lekciju. Saradnja je potrebna”, kaže bivši potpredsjednik AKP-a Emrullah Isler.
Portreti osnivača sekularne republike Mustafe Kemala Ataturka sada dobivaju sasvim novo značenje, zbog potrebe da se premoste ideološke razlike.
Zasada vlada duh kompromisa. Ali kako će vladajuća stranka iskoristiti ovaj politički kapital, akumuliran prije i poslije pokušaja udara, odlučit će i o tome hoće li duh zajedništva potrajati.
(AJB)