Generalni sekretar Ujedinjenih naroda Ban Ki-moon izjavio je u četvrtak u New Yorku, na zasjedanju Generalne skupštine Ujedinjenih nacija (UN), da je pucano na posmatrače UN-a u Siriji koji su se pokušavali probiti do mjesta novog masakra u Hami.
Ban je rekao prisutnima da je neimenovanim posmatračima prvo zabranjen pristup licu mjesta u centralnom dijelu zemlje, a da je zatim “pucano na njih iz lakog naoružanja” dok su se pokušavali probiti do Hame, prenose agencije.
On je istakao da se svakim danom u Siriji čine sve gore strahote i da je “već mjesecima evidentno” da su predsjednik Bashar al-Assad i njegova vlada “izgubili sav legitimitet”.
Odgovarati za zločine
Međunarodni izaslanik za Siriju Kofi Annan izjavio je u New Yorku da je užasnut posljednjim masakrom u Hami i pozvao Assada da se suoči s “posljedicama” sve većeg sukoba.
Annan je rekao pred Generalnom skupštinom UN-a da se sirijska kriza pogoršava i upozorio da će, ukoliko ne dođe do dramatične promjene, “budućnost biti budućnost brutalne represije, masakra, vjerskog nasilja pa čak i građanskog rata”.
“Odgovorni za ove zločine moraju odgovarati. Ne možemo dozvoliti da masovno ubijanje postane dio svakodnevne stvarnosti u Siriji”, kazao je Annan.
Američka državna sekretarka Hillary Clinton izjavila je da je najnoviji val nasilja u Siriji, za koji je odgovoran režim te zemlje, prevršio mjeru i da Assad mora otići.
“Nasilje kakvo smo jučer vidjeli u Hami, za koje je odgovoran režim, jednostavno je prevršilo mjeru”, rekla je Clinton na konferenciji za novinare u Istanbulu, gdje prisustvuje Forumu o borbi protiv terorizma.
Ona je kazala da su za rješavanje krize u Siriji neophodni prekid vatre, prenos vlasti i formiranje reprezentativne prelazne vlade, prenosi AFP.
“Assad mora izvršiti transfer vlasti i otići iz Sirije”, poručila je Clinton.
Snažnije zauzimanje
Britanski premijer David Cameron pozvao je u četvrtak međunarodnu zajednicu da se više zauzme kako bi se sirijski režim izolirao, dan nakon novog pokolja, pozivajući indirektno Rusiju i Kinu da prestanu ignorirati činjenice.
“Moramo se više potruditi kako bismo izolirali Siriju, kako bismo izolirali režim, izložili ga pritisku i pokazali da cijeli svijet želi političku tranziciju između tog nelegitimnog režima i režima koji brine za svoj narod”, rekao je Cameron prilikom kratke posjete Oslu.
Atmosfera terora
Mousab al-Hamadee, aktivist iz Hame, rekao je Al Jazeeri da je ovaj napad sličan prošlomjesečnom pokolju u Huli, dodajući da Vlada želi stvoriti “atmosferu straha i zastrašivanja”.
On je rekao da je sirijska vojska pripremila teren granatiranjem područja prije nego što su provladine bande ušle u selo.
“Većina žrtava spaljena je u svojim kućama, a mnogi od njih su zaklani nožem na vrlo ružan način”, rekao je, dodajući da su žene i djeca među mrtvima.
“Ako su informacije [o pokolju] tačne, to je još jedan brutalan i gnusan napad i međunarodna zajednica mora bezuvjetno osuditi taj režim i predsjednika Assada zbog onoga što čini”, reagirao je britanski premijer na konferenciji za medije.
“Mislim da se lideri raznih zemalja svijeta, zemalja koje zasjedaju u Vijeću sigurnosti UN-a, moraju sastati kako bi razgovarali o tom problemu i nijedna među njima ne smije zanemariti činjenice”, dodao je, smjerajući na Kinu i Rusiju.
Usprkos nastavku nasilja i desecima mrtvih svaki dan, Moskva i Peking, saveznici sirijskog režima, u srijedu su se odlučno usprotivili bilo kakvoj “intervenciji” i bilo kakvoj promjeni režima u Siriji.
Sjedinjene Države su, pak, saopćile kako su spremne pružiti podršku obavezujućem djelovanju UN-a prema Siriji, u okviru VII poglavlja Povelje UN-a, kao što je tražila Arapska liga (AL).
Zaustavljeni posmatrači
Reuters je javio, pozivajući se na prorežimsku sirijsku televiziju Adunija, da su međunarodni posmatrači stigli u Al-Qubayr, dok je šef misije UN-a u Siriji, norveški general-major Robert Mood, prethodno rekao da su posmatrači zaustavljeni na prilazima selu i da su neki od njih vraćeni.
“Posmatračka misija UN-a u Siriji uputila je rano u četvrtak posmatrače UN-a u Al-Qubayru da provjere izvještaje o velikom broju ubijenih”, naveo je Mood u saopćenju.
Posmatrači su, prema njegovim riječima, zaustavljeni na kontrolnim punktovima sirijske vojske i u nekim slučajevima vraćeni.
Mood je rekao da su i civili zaustavljali posmatrače.
“Dobili smo informacije od stanovnika te oblasti da će sigurnost naših posmatrača biti ugrožena ako uđemo u selo Al-Qubayr”, kazao je Mood.
“Uprkos izazovima, posmatrači i dalje pokušavaju ustanoviti činjenice na terenu”, dodao je on.
Neutvrđen broj žrtava
Više desetaka ljudi, među kojima i žena i djece, ubijeno je u selu Al-Qubayr, u centralnoj sirijskoj provinciji Hami, ali tačan broj žrtava još nije utvrđen, pošto su izvještaji različiti, a nije jasno ni jesu li posmatrači UN-a uspjeli ući u to mjesto i provjerili navode mirovnih aktivista i opozicije.
Ashton: Neoprostivo nasilje
Visoka predstavnica Evropske unije (EU) za vanjsku i sigurnosnu politiku Catherine Ashton osudila je sirijske vlasti zbog masakra nad civilima i pozvala međunarodnu zajednicu da se jedinstveno suprotstavi takvim zlodjelima.
“Snažno osuđujem brutalno nasilje i ubistva desetaka civila u selima Al-Qubayr i Marzaf u provinciji Hama”, navodi se u saopćenju iz kabineta šefice evropske diplomatije, u kojem se takvo ponašanje sirijskih vlasti naziva “neoprostivim”.
Sirijska Organizacija za ljudska prava u četvrtak je saopćila da je ubijeno najmanje 55 ljudi, od kojih 18 žena i djece, dok je, prema ranijim izvještajima, broj žrtava bio između 87 i 100.
Agencije podsjećaju da je prije manje od dvije sedmice počinjen masakr u gradu Huli, u provinciji Homs, gdje je ubijeno 108 osoba, od kojih su skoro polovina bila djeca.
Aktivisti i opoziciono Sirijsko nacionalno vijeće (SNV) optužili su za pokolj snage odane Assadovom režimu, a sirijska Vlada je demantirala da je na bilo koji način odgovorna za ubistva, čiji je broj umanjila na devet i za koje je optužila “terorističku grupu”.
Rusija protiv intervencije
Rusija će u Vijeću sigurnosti UN-a blokirati svaki tekst koji dozvoljava stranu intervenciju u Siriji, izjavio je u četvrtak ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov.
“Neće biti mandata za stranu intervenciju u Siriji. Ja vam to garantiram“, izjavio je on novinarima u Astani, glavnom gradu Kazahstana.
“Ima strana u sukobu, naročito u inozemstvu, koje ne žele pregovore s režimom i nastavljaju oružane sukobe sve dok Vijeće sigurnosti ne odobri mandat za stranu intervenciju”, optužio je Lavrov, aludirajući na SNV, glavnu koaliciju opozicije.
(AJ Balkans)