
Kako navodi BBC, kao čelnik iranske vojske u inostranstvu, koja je poznata kao elitni odred Quds, Soleimani je bio glavni pokretač vojnih aktivnosti na Bliskom istoku i stvarni iranski ministar vanjskih poslova kada je riječ o pitanjima rata i mira.
On se smatra idejnim tvorcem rata sirijskog predsjednika Bashara al-Assada protiv pobunjenika u Siriji i vjeruju da je on zaslužan za uspjeh proiranskih paravojnih snaga u Iraku, borbu protiv grupe ISIL i mnoge druge bitke.
Karizmatičan i često neuhvatljiv, tog zapovjednika neki su poštovali, a drugi mrzili i predstavljao je izvor mitova i “memeova” na društvenim mrežama.
U posljednjih nekoliko godina Soleimani je izašao iz sjene i postao slavan i popularan u Iranu. Postao je temom dokumentaraca, novinskih članaka i pop pjesama.
Pentagon je danas objavio da je u uspješnoj američkoj operaciji ubijen Soleimani, po naređenju američkog predsjednika Donalda Trumpa.
Ubistvo je uslijedilo uslijed eskalacije tenzija između SAD-a, Iraka i Irana nakon što je u raketnom napadu na američku bazu u Iraku poginuo američki vojni dobavljač.
SAD su okrivile Iran za napad i odgovorile zračnim udarom na iransku miliciju Kataib Hezbollah. Pristalice milicije potom su napale američku ambasadu u Bagdadu.
Napetosti između SAD-a i Irana rastu od trenutka kada su se Sjedinjene Države povukle iz nuklearnog sporazuma između Irana i svjetskih sila. SAD su takođe ponovo uvele sankcije Iranu.
Soleimani potiče iz siromašne porodice i nije bio visoko obrazovan, ali je uspio napredovati kroz redove Revolucionarne garde, iranski elitni i najmoćniji vojni odred te postao blizak s iranskim vrhovnim vođom ajatolahom Hamneijem.
Nakon što je 1998. postao zapovjednik Qudsa, Soleimani je pokušao proširiti utjecaj Irana na Bliskom istoku provodeći tajne operacije, pružajući oružje saveznicima i razvijajući mreže milicija odanih Iranu.
Kako navodi BBC, vjeruje se da je tokom karijere pomagao šiitskim i kurdskim grupama u Iraku, šiitskoj militantnoj grupi Hezbollah u Libanu i organizaciji Hamas na palestinskim teritorijama. Nakon što su SAD napale Irak 2003. godine, počeo je usmjeravati militantne grupe za izvođenje napada na američke trupe i baze.
U aprilu 2019. američki državni sekretar Mike Pompeo imenovao je iransku Revolucionarnu gardu i snage Quds kao terorističke organizacije.
Trumpova administracija navela je kako su snage Qudsa osigurale finansiranje, obuku, oružje i opremu grupama koje SAD smatra terorističkim na Bliskom istoku – uključujući pokret Hezbollah i palestinsku grupu Islamskog džihada sa sjedištem u Gazi.
(FENA)