Vođa Slobodne sirijske armije izjavio je u utorak da pobunjeničke snage lojalne ovoj grupi neće poslati predstavnike na planiranu mirovnu konferenciju u januaru i da će nastaviti borbu za svrgavanje predsjednika Bashara al-Assada.
“Ne postoje odgovarajući uslovi za održavanje ‘Ženeve 2’ na određeni datum i mi, kao vojne i revolucionarne snage, nećemo učestvovati u radu te konferencije”, rekao je general Salim Idris.
On je dodao da njegove snage “neće prekidati borbu tokom ženevske konferencije, niti poslije nje”, i da mu je jedina briga kako da nabavi oružje za svoje borce.
Mirovna konferencija o Siriji, koju su Ujedinjeni narodi zakazali za 22. januar, bit će održana “s predstavnicima režima, bez predsjednika Assada i s umjerenom opozicijom”, izjavio je u utorak šef francuske diplomacije Laurent Fabius.
“To je vrlo teško, ali je jedino rješenje, koje će istovremeno omogućiti da nema Assada i da nema terorista”, kazao je on za radio France Culture.
“To je pravedan stav. Amerikanci sada podržavaju ovaj stav, utoliko bolje”, dodao je Fabius.
Misija nade
Američki državni sekretar John Kerry je ocijenio kako bi ženevska konferencija mogla biti “najbolja prilika da se zajedničkim dogovorom formira tranzicijska vlada”.
Specijalni posrednik UN-a i Arapske lige za Siriju Lakhdar Brahimi sastat će se još jedanput 20. decembra s ruskim i američkim zvaničnicima da pripreme konferenciju i da izaberu učesnike.
Prethodni pokušaji da se sirijska Vlada i opozicija dovedu za pregovarački sto nisu uspjeli, prije svega zbog svađa u vezi s tim ko treba predstavljati sirijske dvije strane i da li Iran, Saudijska Arabija i druge regionalne sile trebaju učestvovati, navodi AP.
“Idemo u Ženevu s misijom nade. Konferencija u Ženevi je sredstvo za mirnu tranziciju, kojim će biti ostvarene legitimne težnje čitavog sirijskog naroda da stekne slobodu i dostojanstvo i kojim će biti garantirana sigurnost i zaštita svim zajednicama u Siriji”, saopćeno je iz Ureda generalnog sekretara UN-a Ban Ki-moona.
U saopćenju je navedeno da će jedan od glavnih ciljeva biti “formiranje prelazne vlade sa punim izvršnim ovlaštenjima”.
‘Politički egoizam’
“Generalni sekretar očekuje da će sirijski predstavnici doći u Ženevu s jasnim razumijevanjem da je ovo cilj i s ozbiljnom namjerom da se okonča rat u kome je već poginulo više od 100.000 ljudi. Skoro devet miliona je protjerano iz domova, veliki broj ljudi je nestao ili je zarobljen, koji je potresao čitav region i nedopustivo opteretio susjede Sirije”, zaključuje se u saopćenju.
Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov je potvrdio datum održavanja konferencije, ali je dodao da je ona mogla biti održana i ranije, te da je opozicija preuzela odgovornost za čitavu zemlju i da nije postavljala preduvjete na sastancima u septembru, oktobru i novembru.
“Svaki put su postavljali preduvjete – da sirijski predsjednik ode ili da se uspostavi vojna nadmoć. To nije briga za zemlju, već politički egoizam”, kazao je Lavrov, dodajući da stranke trebaju sjesti, razgovarati i dogovoriti se, prenosi Itar-Tass.
Reporterka Al Jazeere Anita McNaught javlja kako sirijska opozicija tvrdi da će biti „vrlo teško krenuti naprijed na pozitivan način“ ukoliko se ne ispune neki predvjeti.
Osloboditi zarobljenike
Opozicija traži da se omogući prolaz humanitarnih konvoja na područja pod kontrolom pobunjenika, a koja su opkolile Assadove snage.
Traže, također, da se oslobode brojni zatvorenici, pogotovo sve žene i djeca.
Iz opozicije navode kako mora postojati razumijevanje da je konferencija “Ženeva 2” proces stvaranja tranzicijske vlade bez Assada, koji bi trebao početi paralelno s ovim sastankom.
Traže i da se uvjeti postavljeni tokom konferencije “Ženeva 1” moraju ispuniti.
Iran je spreman, ako bude pozvan, uzeti učešće u sirijskim mirovnim razgovorima u Ženevi, izjavio je u utorak iranski ministar vanjskih poslova Mohammad Javad Zarif, prenosi Reuters.
“Učešće Irana u ‘Ženevi 2’ smatramo velikim doprinosom rješavanju problema. Kazali smo da će Iran, ako bude pozvan, učestvovati bez postavljanja ikakavih preduslova”, kazao je Zarif za iranske medije.
Tenzije u Iraku
Konflikt u Siriji doprinosi jačanju terorizma i sektaških tenzija u susjednom Iraku, što omogućuje grupacijama poput Al-Kaide da se povežu sa srodnim organizacijama u Siriji, izjavio je izvjestilac UN-a za Irak Nikolaj Mladenov.
On je u ponedjeljak u Vijeću sigurnosti UN-a rekao da su razrješenje sirijske krize i usvajanje regionalne strategije protiv svih oblika vjerskog ili sektaškog ekstremizma “od presudne važnosti za uspostavljanje stabilnosti u Iraku”, prenosi AP.
“Irački izazovi se danas, više nego ikad, ne mogu posmatrati izdvojeno od širih rizika s kojima se suočava region”, kazao je Mladenov, dodajući da se u Iraku nalaze skoro 202.000 registriranih izbeglica iz Sirije, od kojih 98 posto sada živi u Kurdistanu.
Mladenov je istakao da naoružane grupacije, koje između sunita i šiita u Iraku pokušavaju podstaći mržnju i naštetiti Vladi, koriste pogoršanje bezbjednosti u Iraku.
(AJ Balkans)