Američka državna tajnica Hillary Clinton optužila je protivnike rezolucije Ujedinjenih naroda o Siriji za saučesništvo u nasilju.
To se prije svega može odnositi na Rusiju i Kinu koje se protive usvajanju rezolucije UN-a, kojom se sirijski predsednik Bashar al-Assad poziva da preda vlast i okonča nasilje.
Clinton je izjavila da će neaktivnost po pitanju Sirije “prodrmati kredibilitet UN-a”.
“Svi imamo izbor: Da stanemo uz narod Sirije i regiona ili da postanemo saučesnici kontinuiranog nasilja”, rekla je Clinton.
Različiti stavovi
Ministar spoljnih poslova Francuske Alain Juppe pozvao je Vijeće sigurnosti UN-a da prekine “skandaloznu šutnju” o krvoproliću u Siriji i bez odlaganja usvoji rezoluciju, kojom se, kako je dodao, ne odobrava upotreba sile, naveo je AFP.
“Sirija nije Libija. Apsolutno ništa u ovoj predloženoj rezoluciji ne može da bude protumačeno kao autorizacija upotrebe sile”, rekao je Juppe.
Britanski šef diplomatije William Hague takođe je istakao da rezolucija ne poziva na vojnu akciju i ne može biti korištenja za odobravanje takve mjere, prenio je Reuters.
Istovremeno, ambasador Rusije pri UN Vitalij Čurkin kazao je da se Ujedinjeni narodi ne trebaju miješati u unutrašnji konflikt u Siriji, te je odbacio novi prijedlog rezolucije kojim se sirijski predsjednik poziva da podnese ostavku i okonča nasilje.
Vijeće sigurnosti UN-a “ne može da nametne parametre za unustrašnji obračun. Jenostavno nema mandat da to učini”, rekao je Čurkin.
“Ubijeđeni smo da u vrijeme ekstremne unutrašnje političke krize uloga međunarodne zajednice ne treba da bude da pogoršava krizu”, kazao je ruski diplomata.
Premijer Katara Hamad bin Jassim bin Jabr Al-Thani tražio je u utorak od Vijeća sigurnosti UN-a da zaustavi “ubilački aparat” sirijskog režima i okonča “humanitarnu tragediju”.
On je zaželio da Vijeće usvoji rezoluciju koja bi podržala odluke Arapske lige i optužio režim Damaska da ubija vlastiti narod.
“Ne tražimo vojnu intervenciju, nismo za promjenu režima, već se zalažemo za ekonomske pritiske da sirijski režim shvati. Stanje u Siriji je prijetnja za cijelu regiju”, ocijenio je.
Deset mjeseci represije
On je govorio pred ministrima vanjskih poslova Sjedinjenih Država, Francuske i Velike Britanije koji su došli u Vijeće izvršiti pritisak u korist rezolucije UN-a u Siriji, nakon deset mjeseci represije u kojoj je poginulo najmanje 5.400 ljudi.
Šef Arapske lige i premijer Katara apelirali su u utorak navečer da Vijeće sigurnosti UN što prije preduzme akciju radi smirivanja nasilja u Siriji i usvoji arapski plan o odlasku sirijskog predsjednika Bashara al-Assada sa vlasti.
Generalni sekretar Arapske lige Nabil al-Araby pozvao je Vijeće sigurnosti da preduzme “brzu i odlučnu akciju”.
Al-Araby je dodao da arapske zemlje pokušavaju da izbjegnu stranu vojnu intervenciju u Siriji od početka krize prije deset mjeseci.
Zamjenik ruskog ministra vanjskih poslova Genadij Gatilov izjavio je u utorak da inicijativa Zapada i Arapa s ciljem usvajanja rezolucije UN o Siriji predstavlja put “prema građanskom ratu” i da to nije način da se postigne kompromis, prenosi Tanjug.
(Al Jazeera)