Sirijska vlada je odobrila rusko-američki sporazum o primirju koji bi trebao stupiti na snagu u ponedjeljak između režima i pobunjenika, saopštila je sirijska državna agencija Sana.
“Sirijska vlada je odobrila rusko-američki sporazum kojem je jedan od ciljeva postizanje političkog rješenja krize u Siriji”, navela je agencija.
Ona je precizirala da će se iz humanitarnih razloga prekinuti neprijateljstva u Halepu. Sporazum se odnosi na prekid neprijateljstava na svim frontovima između režima i pobunjenika, a posebno u drugom po veličini gradu zemlje.
Sporazum među ostalim predviđa demilitarizaciju ceste sjeverno od Halepa kojom su se opskrbljivali pobunjenici prije nego što ju je zauzeo režim 17. jula. Prema sporazumu tom cestom će se upućivati humanitarna pomoć Halepu.
Plan Rusije i SAD-a
Sjedinjene Američke Države i Rusija usuglasile su ranije danas u Ženevi plan kojim bi se ponovno oživio mirovni proces u Siriji, a on uključuje primirje u cijeloj državi koje bi trebalo stupiti na snagu u ponedjeljak, 12. septembra, prvog dana muslimanskog praznika Kurban bajrama.
Također, plan uključuje poboljšanu dostavu humanitarne pomoći i zajedničke napade na Al Nusru i Islamsku državu Irak i Levant.
“Sergej Lavrov i ja u ime svojih zemalja pozivamo sve zainteresirane strane u Siriji da podrže plan koji su dogovorile SAD i Rusija kako bi se kroz politički proces što brže okončao ovaj katastrofalni konflikt”, kazao je državni sekretar SAD-a John Kerry.
Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov rekao je da su, unatoč nepovjerenju, SAD i Rusija izradile pet dokumenata koji će omogućiti koordinaciju u borbi protiv terorizma te ponovno oživljavanje primirja u Siriji.
“Time stvaramo uslove za nastavak političkog procesa koji je dugo bio zakočen”, izjavio je Lavrov.
Suprotstavljene strane
Dogovor Moskve i Washingtona o prekidu sukoba u Siriji očekivao se na samitu G20 koji je u ponedjeljak završio u Kini.
Sjedinjene Američke Države i Rusija podržavaju suprotstavljene strane u Siriji i sedmicama pokušavaju dogovoriti prekid vatre u petogodišnjem građanskom ratu sa do sada 250.000 žrtava i jedanaest miliona raseljenih, što je izazvalo izbjegličku krizu na Bliskom istoku i Europi te pridonijelo jačanju oružanih grupa poput Islamske države Irak i Levant (ISIL).
(AJB)