Pet sirijskih opozicionih grupacija najavile su u subotu formiranje nove koalicije koja će biti nezavisna od Sirijskog nacionalnog vijeća (SNV), glavne opozicione koalicije formirane u augustu prošle godine.
Novu koaliciju će činiti liberalni Nacionalni pokret za promjene, pro-islamski Pokret za otadžbinu, Blok za oslobođenje i razvoj, Turkmenistanski nacionalni blok i Kurdski pokret za novi život.
Lider jedne od tih grupacija, Nacionalnog pokreta za promene, Amar al-Kurabi rekao je za AFP da cilj njegove koalicije nije da bude opozicija bilo kome izvan režima, već ujedinjenje opozicije izvan SNV-a.
“Mi smatramo da je SNV privremena struktura, koja će vremenom nestati, dok je naša koalicija dugoročniji entitet, koji će opstati i poslije oslobođenja u Siriji”, kaže lider Pokreta za otadžbinu Imamududin al-Rashid.
SNV je postao jedan od glavnih predstavnika opozicije, ali ga aktivisti u Siriji često kritiziraju i kažu da njegovi lideri, od kojih većina živi u egzilu, nisu mnogo povezani s demonstrantima na terenu.
Tri ostavke
SNV je ove sedmice pretrpio udarac kada su njegova tri istaknuta člana podnijela ostavku.
“Postoji mala grupa koja želi monopolizirati SNV i čitav proces donošenja odluka. Oni ne čine ništa za opoziciju”, rekao je za AFP Kamal al-Labvani, jedan od onih koji su podnijeli ostavku.
On je kazao da namjerava sazvati konferenciju u Istanbulu na kojoj bi okupio sve opozicione grupe kako bi izvršili pritisak na međunarodnu zajednicu da im ponudi pomoć.
“Nama treba vijeće koje će imati efikasnu ulogu u nadgledanju oružane pobune, koje će predstavljati revoluciju, pomoći u rušenju režima i širiti demokratiju. Mi ne želimo novu diktaturu”, objasnio je Labvani.
Sirijske vlasti poručile su međunarodnom izaslaniku Kofiju Annanu da žele okončati nasilje, ali insistiraju na tome da oružane opozicione grupe najprije polože oružje.
Damask traži obustavu vatre
U pismu upućenom Ananu, u koje je AP imao uvid, sirijske vlasti nisu odogovorile na zahtjeve SAD-a i evropskih zemalja da najprije sirijske oružane snage obustave borbe.
Sirijski režim nije odgovorio ni na zahtjev Rusije da obje strane prekinu sukobe istovremeno, navodi AP.
Ipak, u pismu su sirijske vlasti ostavile otvorena vrata za pregovore, a Annan u nedjelju šalje tim u Damask, koji će nastaviti razgovore o njegovom prijedlogu za rješenje krize.
Sirijski zvaničnici su pismom zatražili od Annana “da obezbijedi garancije sirijskoj vladi da će oružane grupe prekinitu sve napade i položiti oružje u zamjenu za potpuno pomilovanje”.
Generalni sekretar Organizacije za islamsku saradnju (OIC) Ekmeleddin Ihsanoglu izjavio je da je najveća muslimanska organizacija u svijetu protiv strane vojne intervencije u Siriji.
“Svi su protiv vojne intervencije (u Siriji), jer bi to dovelo do još većih razaranja i mi ne prihvatamo takvo rješenje”, rekao je on, prenose turski mediji.
Ihsanoglu kaže da u Siriji treba tražiti “sveobuhvatno rješenje”, do koga se može stići prekidom neprijateljstava i otvaranjem političkog dijaloga.
Uloga Turske
U tome bi Turska mogla odigrati “ključnu ulogu” i Ankari treba dati veću ulogu u diplomatskim naporima međunarodne zajednice da pronađe rješenje krize u toj zemlji Bliskog istoka, smatra on.
U Istanbulu će 2. aprila biti održana međunarodna konferencija “Prijatelji Sirije” – zemlje AL-a, Evropske unije (EU), SAD – na kojoj će raspravljati o krizi u susjednoj zemlji.
U rješenju krize u Siriji važno je osigurati i podršku Rusije i Kine.
“Nadam se da se krvoproliće može zaustaviti ukoliko se postigne određeni stepen saglasnosti s Moskvom”, istakao je Ihsanoglu.
On se založio za deblokadu diplomatskih aktivnosti u Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda (UN), gdje su Rusi i Kinezi dva puta stavili veto na nacrt rezolucije, koji je, prema njihovim ocjenama, bio jednostran, pošto je osuđivao samo Assadov režim.
Generalni sekretar OIC-a je saopćio da je zajednička humanitarna delegacija UN-a i OIC-a stigla u Damask u subotu, da bi na licu mjesta sagledala situaciju i utvrdila potrebe sirijskog naroda, koji se suočava s mnogim problemima.
“Humanitarne aktivnosti ne treba opterećivati politikom, pošto hiljade građana Sirije već trpe zbog jednogodišnje krize”, smatra on.
OIC okuplja 57 muslimanskih zemlja u svijetu.
Prije dva dana navršilo se godinu dana od izbijanja pobune protiv režima sirijskog predsjednika Bashara al-Assada, u kojoj je, prema podacima UN-a, poginulo više od 8.000 ljudi, dok aktivisti organizacija za ljudska prava tvrde da je taj broj veći od 9.000.
Musa: Režim će pastia
Bivši šef Arapske lige (AL) Amr Musa, vodeći kandidat za predsjedničke izbore u Egiptu u maju, izjavio je da je promjena sirijskog režima neminovna, ali da se nada da se to neće dogoditi kao u Libiji, gdje je vlast svrgnuta uz pomoć zračnih udara NATO snaga.
On je za AP rekao da je ono što se sada događa u Siriji dio “historije u nastajanju”, budući da se cijeli region drastično mijenja, i da je samo pitanje vremena kada će sirijski režim pasti, jer “uvijek narod ima posljednju riječ”.
Musa se na položaju generalnog sekretara AL-a nalazio od 2001. do 2011. godine.
Za vrijeme njegovog mandata ova 22-člana organizacija arapskih zemalja pozvala je svjetsku zajednicu da uvede zonu zabrane letova iznad Libije i pristala je na kampanju NATO u ovoj zemlji koja je pomogla pobunjenicima da svrgnu Moammara Gaddafija sa vlasti.
(AJ Balkans)