Šef turske diplomatije Ahmet Davutoglu kritikovao je Ujedinjene nacije (UN), kazavši da je sirijska kriza otkrila “slabe tačke” ove organizacije, prenosi Anadolu Agency (AA). On je u okviru svoje posjete Washingtonu održao govor na Brookings institutu, gdje se još jednom osvrnuo na sirijsku krizu, kazavši da UN ne daje brze odgovore na krize.
“U Siriji je u posljednjih 2,5 godine ubijeno 130.000 osoba, oko 7 miliona osoba postale su izbjeglice. Korišteno je hemijsko oružje i na milione ljudi se suočava sa ozbiljnim problemima. Šta je bio odgovor međunarodne zajednice na sve to? Do danas nema nijedne odluke Vijeća sigurnosti UN-a o ovoj ljudskoj krizi”, rekao je Davutoglu.
Istaknuvši da su susjedne zemlje Sirije također pod velikim teretom, Davutoglu je kazao da je Turska do sada potrošila 2 milijarde dolara za sirijske izbjeglice. On je poručio da UN mora imati veći senzibilitet prema globalnim sigurnosnim problemima, podsjetivši na izvinjenje generalnog sekretara UN-a Bana Ki-moona zbog Srebrenice.
“Siguran sam da će nakon nekoliko desetina godina, drugi generalni sekretar UN-a ići u Homs ili Damask, i izvinjavat će se što nisu spriječili genocid ili korištenje hemijskog oružja”, izjavio je turski ministar vanjskih poslova.
On je otkrio i da se treba razviti novi način za rješavanje problema na Bliskom Istoku, Balkanu, Kavkazu i Africi.
Davutoglu je podsjetio da se ekonomija Turske povećala za četiri puta u posljednjih deset godina, te kazao da bi Evropa bila “puno dinamičnija da je Turska postala članicom 2006. ili 2007. godine”.
(AA)