Dvije stotine i dvadeset tri osobe zatvorene u sirijskim zatvorima oslobođene su u četvrtak, od kojih 210 u Damasku i 13 u Deeri ‘u prisustvu posmatrača’ Ujedinjenih nacija, izjavio je u petak zamjenik glasnogovornika Ujedinjenih nacija Eduardo del Buey.
Glavni sekretar UN-a Ban Ki-moon i međunarodni posrednik Kofi Annan su “u više navrata rekli da bi sve osobe zatočene proizvoljno trebalo da budu oslobođene”, dodao je glasnogovornik.
Sirijska državna televizija je javila u četvrtak da je oslobođeno 500 zatvorenika “umiješanih” u narodnu pobunu protiv režima predsjednika Bashara al-Assada, koji “nisu okrvavili ruke”.
Prema saopćenju Sirijskog opservatorija za ljudska prava, deseci hiljada osoba su uhapšeni u okviru gušenja nemira.
Damask je najavio povremeno oslobađanje zatočenika umiješanih u pobunu u kojoj je u 14 mjeseci ubijeno više od 13.000 osoba, prema saopćenju Opservatorija.
Osim prekida vatre, koji se svakodnevno krši od 12. aprila, plan Kofija Anana izlaska iz krize predviđa između ostalog i oslobađanje zatvorenika.