Sjedinjene Američke Države nastavljaju da traže „međunarodnu koaliciju“ za akciju protiv Sirije zbog upotrebe hemijskog oružja protiv civila, nakon što je britanski Parlament odbacio rezoluciju koja podržava takvu akciju, potvrdio je američki ministar odbrane Chuck Hagel.
Najavio je kako će Sjedinjene Države i dalje tražiti partnere s kojim bi “djelovali zajedno”, kao odgovor na napad hemijskim oružjem koji se dogodio 21. augusta.
Ministar Hagel izjavio je to samo nekoliko sati nakon što je britanski premijer David Cameron zadobio “neočekivani udarac“ u Parlamentu kad su zastupnici većinom glasova odbacili vojnu akciju protiv Sirije.
Iako je glasanje bilo neobavezujuće, u praksi odbijanje vojnih napada ipak znači da su Cameronove “ruke vezane”.
Nakon glasanja u Parlamentu britanski ministar odbrane Philip Hammond potvrdio je kako Velika Britanija neće učestovati ni u kakvoj vojnoj akciji, no SAD poručuje da će se “nastaviti savjetovati” sa Britancima koji su im, kako tvrde, “jedan od najbližih saradnika i prijatelja”.
Njemački ministar vanjskih poslova Guido Westerwelle dodao je Njemačku na popis zemalja koje se ne žele upustiti u vojnu akciju u Siriji.
Ministar Westerwelle je za Neue Osnabruecker Zeitung izjavio kako se se Njemačka “zalaže da Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda nađe zajedničko stajalište, a rad inspektora UN-a da se završi što je prije moguće“.
“Od nas nije traženo da učestvujemo u operaciji i mi je ne planiramo”, rekao je Westerwelle.
On je za list Le Monde kazao da podržava preduzimanje “čvrste” kaznene akcije povodom napada koji je, kako je ocijenio, nanio “nepopravljivu” štetu sirijskom narodu.
Na pitanje da li bi Francuska mogla preduzeti akciju bez Velike Britanije, Hollande je odgovorio: “Da. Svaka zemlja suvereno odlučuje da učestvuje ili ne u nekoj akciji. To vrijedi za Britaniju, isto kao za Francusku.”
SAD: Sirijska vlast uništila dokaze
“Mi smo od prvog dana zahtijevali od sirijskih vlasti da nam dopuste ulazak u državu. Opozicija je rekla da će nam bez problema dopustiti vršenje istrage. Jedino vlasti nisu dozvolile. Vlasti su bombardirale to područje pet dana, kako ekipa Ujedinjenih naroda ne bi vršila istragu. Sistematski su uništili dokaze”, izjavila je glasnogovornica Ministarstva vanjskih poslova SAD-a Marie Harf. “Istraživači imaju dvije tvrdnje: jedna je da je korišteno hemijsko oružje 21. augusta u Siriji, a druga je da su za to odgovorne sirijske vlasti”, poručila je Harf.
Al-Jarba: Intervencija je moralna odgovornost
Pedsjednik opozicijske sirijske koalicije Ahmad al-Jarba izjavio je danas da to što je britanski Parlament odbacio vojnu intervenciju u Siriji ne može spriječiti ostale saveznike da interveniraju.
On je za radio France-Inter rekao da nije iznenađen glasanjem u britanskom Parlamentu, a kojim je “Velika Britanija praktično izašla iz zapadne koalicije koja pokušava da kazni Bashara al- Assada vojnom intervencijom”.
Jabar je kazao da je vojna akcija, koju razmatraju SAD, Francuska, a prije glasanja u Parlamentu je među njima bila i Velika Britanija, moralna odgovornost koja može potpuno promijeniti situaciju, te da “napadi mogu paralizirati veliki dio režima i podići moral na strani opozicije”, prenosi AP.
Inspektori Ujedinjenih naroda za hemijsko oružje danas su stigli u jednu vojnu bolnicu u dijelu Damaska koji kontrolira Vlada, kako bi posjetili vojnike koji su povrijeđeni u navodnom napadu hemijskim oružjem.
Prema navodima svjedoka, inspektori ne nose zaštitne prsluke, što ukazuje na to da oni poslije posjete bolnici, smještenoj u vojnoj bazi Meze, neće prelaziti na teritorij koju kontroliraju sirijski pobunjenici, javio je Tanjug.
Žestoke borbe vodile su se u petak ujutro u jednom gradu jugozapadno od Damaska, četiri dana nakon dolaska UN-ovih inspektora koji istražuju navodnu upotrebu hemijskog oružja u tom gradu, objavio je Sirijski opservatorij za ljudska prava.
“Žestoke borbe vode se između vladinih snaga i pobujenika na sjevernoj i zapadnom frontu Muadamiyata al-Shama. Vojska se pokušava probiti u grad”, objavila je organizacija, dodajući da je grad bio meta zračnog napada, a pogodio ga je i projektil zemlja-zemlja.
Gvozdena kupola u blizini Tel Aviva
Izraelska armija postavila je protivraketnu bateriju ‘gvozdena kupola’ u blizini Tel Aviva prošle noći, u sklopu priprema za mogući američki napad na susjednu Siriju i eventualnu sirijsku odmazdu protiv Izraela, javlja Tanjug. Izrael procenjuje da je mala mogućnost da ga Sirija napadne i u znak osvete za vojnu intervenciju Zapada, tvrde zvaničnici. Razmještanje baterije u regionu Gush Dan je najnovija u seriji mjera preduzetih u posljednjih nekoliko dana, a posebno je pojačana protivzračna odbrana. Ranije ove sedmice izraelska armija je mobilisala stotine rezervista i razmjestila zračnu odbranu širom zemlje.
(AJ Balkans)