
Sirijski režim i “njegova podrška uključujući i Rusiju”, moraju da budu pozvani na odgovornost ukoliko bude otkriveno da je vlada Sirije odgovorna za navodni napad hemijskim oružjem u toj zemlji, izjavila je britanska premijerka Theresa May.
“Rusija je u prethodnim godinama stalnom upotrebom veta u Ujedinjenim nacijama omogućila da ove norme budu prekršene i uklonila je mehanizme koji nama omogućavaju da istražimo i da pozovemo na odgovornost za hemijske napade u Siriji. Ovo mora da prestane”, rekla je Mej, prenosi AP.
Ona je rekla da oni koji podržavaju “brutalna djela (sirijskog predsednika Bašara al) Asada i njegovog režima… moraju veoma pažljivo da razmotre stav koji su zauzeli”.
“Događaji u Dumi uklapaju se u širi problematični obrazac djela agresije i zloupotrebe dugododišnjih međunarodnih normi o neširenju i upotrebi hemijskog oružja”, istakla je Mej.
Novinska agencija Interfaks juče je prenijela da je ruska vojska saopštila da nije otkrila tragove hemijskog napada u sirijskom gradu Dumi u kome su desetine ljudi poginule.
Ministarstvo odbrane je saopštilo da su ljekari ruske vojske ispitali pacijente u bolnici u Dumi i da nisu otkrili simptome trovanja hemijskim oružjem, prenio je Rojters.
Duma je posljednji grad u oblasti istočna Guta koji je pod kontrolom pobunjenika i na njega je u petak sirijska voska pokrenula žestok napad, pri čemu je poginulo na desetine ljudi.
Sirijska pobunjenička grupa “Džaiš al Islam” optužila je u subotu vladine snage da su bacile bure-bombu sa otrovnim hemikalijama na civile u Dumi i navela da je tom prilikom povrijeđeno više od 500 osoba.
Zapadni mediji prenijeli su da je desetine osoba ubijeno u tom navodnom napadu hemijskim oružjem. Sirijska vlada je, međutim, navode o tom napadu nazvala “izmišljotinama”.
Agencije AP i Rojters javile su da je broj mrtvih manji, oko 40 njih, a BBC je naveo da ima čak 70 mrtvih, naglašavajući da niko nezavisno nije potvrdio navode o napadu hemijskim oružjem.
U Njujorku se danas očekuju čak dva sastanka Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija, pošto su Rusija i SAD uputile “rivalske” zahtjeve za održavanje hitne sjednice tog tijela svjetske organizacije, nakon tvrdnji o hemijskom napadu u Siriji.
Rusija je zatražila sastanak Savjeta bezbjednosti UN zbog “međunarodnih pretnji miru i bezbjednosti”, iako precizna tema nije još saopštena, javio je danas Rojters, pozivajući se na diplomatske izvore.
Nekoliko minuta kasnije, SAD i još osam zemalja zatražile su sastanak na kome bi se diskutovalo o navodnom napadu hemijskim oružjem u Siriji.
Kako je Rojters prenio, pozivajući se na britansku misiju u UN, hitan sastanak Savjeta bezbjednosti UN zatražili su SAD, Velika Britanija, Francuska, Poljska, Holandija, Švedska, Kuvajt, Peru i Obala Slonovače.
Predsedavajući Savjetu bezbjednosti, predstavnik Perua, najprije je zakazao sastanak po američkom zahtjevu za danas prije podne po lokalnom vremenu, a po ruskom zahtjevu za po podne.
Rusija je, međutim, insistirala da se sastanak po njenom zahtjevu održi prvi, pošto ga je prva i zatražila.
SAD i Evropska unija su u nedelju optužili sirijsku vladu da je izvela napad hemijskim oružjem na Dumu, grad u istočnoj Guti koji je pod kontrolom pobunjenika.
Američki predsjednik Donald Tramp saopštio je da će sirijski predsjednik Bašar el Asad platiti “visoku cijenu” za “bezumni hemijski napad”.
Sirijska vlada je odbacila da je izvjela bilo kakav napad hemijskim oružjem.
Rusko Ministarstvo spoljnih poslova je saopštilo da su navodi o hemijskom napadu u Siriji lažni i da bi svaka vojna akcija preduzeta na osnovu tako “izmišljenih i isfabrikovanih izgovora” mogla dovesti do teških posljedica.
(Vijesti.ba)