Dok Sirijska nacionalna koalicija (SNK) i dalje podnosi zahtjeve međunarodnoj zajednici za jači pritisak na vladajući režim, Rusija ponavlja da je vojna intervencija nedopustiva. Za to vrijeme režim pod opsadom drži Homs, jedno od ključnih uporišta opozicije.
Novi sastanak SNK-a u Istanbulu i novi pozivi međunarodnoj zajednici za intervenciju u Siriji.
“Problem je što primamo malo. To nije dovoljno. Znate da imamo stotine prijatelja, stotine sunarodnjaka koje podržavaju revoluciju, a režim samo dvije-tri države. Ali, podrška tih zemalja njima je mnogo, mnogo veća nego ona koju mi imamo od naših prijatelja”, izjavio je član SNK-a Ahmed Marwan.
Lako naoružanje opozicija je primala od Saudijske Arabije i Katara, ali kažu da im je potrebno sofisticiranije oružje kako bi pobijedili režim Bashara al-Assada. Njegova vojska već peti dan intenzivno granatira Homs.
Grad je pod opsadom vojske vladajućeg režima. Opozicija sumnja i na korištenje hemijskog oružja te na prisustvo članova libanskog Hezbollaha u redovima Assadovih snaga.
Rastan, jedno od predgrađa Homsa, od ranog se jutra napada iz zraka. Sirijska opservatorija za ljudska prava javlja da su civili meta napada te da ima žrtava.
Nije samo vojno pitanje
Homs je treći po veličini sirijski grad, jedno je od glavnih uporišta opozicije, a strateški je važno područje objema zaraćenim stranama.
“Potrebna nam je konkretna pomoć međunarodne zajednice, posebno od Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda (UN). Ono što se dešava u Siriji, posebno u Homsu, nije samo vojno pitanje, treba nam i politički pritisak na režim i njegove saveznike da se to zaustavi. Ovo je zaista prljav rat”, kaže Marwan.
Vojnoj intervenciji, kao i do sada, protivi se Rusija. Računa na američku pomoć za sazivanje konferencije o Siriji.
“Nastavljamo raditi na provedbi rusko-američke inicijative da se sazove međunarodna konferencija o Siriji. Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov na Brunejima je razgovarao s [američkim] državnim sekretarom Johnom Kerryjem o neophodnoj konsolidaciji sirijske opozicije na osnovu ženevskog dogovora 30. juna 2012. godine”, kazao je Aleksandar Lukašević iz ruskog Ministarstva vanjskih poslova.
Zapad je predviđao Assadu skori kraj vladavine, no nakon intervencije Hezbollaha u Kusajiru, zapadni moćnici zabrinuti su za opstanak pobune.
Petina stanovništva bez hrane
Petina stanovništva Sirije, ili njih oko četiri miliona, ne mogu proizvesti ili kupiti dovoljno hrane za svoje potrebe i situacija bi se mogla dodatno pogoršati sljedeće godine ukoliko se oružani sukobi nastave, upozorila je u četvrtak Organizacije UN-a za hranu i poljoprivredu (FAO).
Egzodus se dogodio u Siriji pošto je oko 1,6 miliona Sirijaca otišlo u susjedne zemlje i više od četiri miliona ljudi se preselilo iz svojih prebivališta na druge lokacije u zemlji, ostavljajući iza sebe svoju imovinu i izvore prihoda.
Sredstva za život, ostvarivanje prihoda i kupovna moć su pretrpjeli velike gubitke, dok je zvanična stopa nezaposlenosti vrlo visoka, kao i inflacija, dok je sirijske valuta doživjela veliku devalvaciju.
Poslje posjete Siriji delegacije FAO-a i Svjetskog programa hrane (WFP) u maju i junu, navedeno je da će sirijska poljoprivredna proizvodnja u narednih 12 mjeseci vjerovatno biti ozbiljno ugrožena i procjenjuje se da će Sirija morati uvesti oko 1,4 miliona tona pšenice da bi prehranila stanovništvo, prenosi Reuters.
(AJ Balkans)