Rusija i Kina ne odstupaju od podrške sirijskom predsjedniku Basharu al-Assadu, čiju vlast Ujedinjeni narodi (UN) optužuju za zločine protiv čovječnosti nad vlastitim narodom.
Ruski premijer i predsjednički kandidat Vladimir Putin rekao je da Rusija ne može dozvoliti provođenje “libijskog scenarija” u Siriji.
Njegov i stav Kine suprotni su ostatku međunarodne zajednice.
Kina i Rusija su prošle nedjelje bojkotirali sastanak “Prijatelji Sirije” u Tunisu, koji je okupio više od 60 ministara vanjskih poslova u cilju pronalaženja rješenja za jedanaestomjesečno krvoproliće u kojem je, kako navode UN i sirijski aktivisti, poginulo više od 7.600 ljudi.
Autorski tekstovi
„Sirijske snage su ubijale nenaoružane žene i djecu, granatirale stambene četvrti i mučile ranjene demonstrante u bolnici i to po naredbi sa ‘najvišeg nivoa’ iz vojske i vlade“, saopćio je UN.
Putin je u sedmom po redu autorskom tekstu, koji će biti objavljen u Moskovskim novostima, ocijenio da se “pod maskom humanitarnih parola i uz upotrebu avijacije” jedan broj država obračunao s libijskim režimom.
„A, kao apoteozu imali smo odvratan prizor, koji nije ni srednjevjekovni, a to je primitivno nasilje nad Gaddafijem [libijskim vođom Muammarom]“, naveo je Putin u dijelu teksta o Arapskom proljeću.
„Veoma se nadam da će Sjedinjene Američke Države i druge zemlje uzeti u obzir žalosno iskustvo i da neće pokušati da koriste isti scenario u Siriji, a bez odobrenja Vijeća sigurnosti UN-a“, naveo je Putin.
On je istakao da su simpatije Rusije na strani onih koji traže demokratske reforme, ali da je ubrzo postalo jasno da se u mnogim zemljama događaji odigravaju po neciviliziranom scenariju.
„Umjesto demokratije i zaštite prava manjina, obračuni s neprijateljem, revolucije i smjene jedne dominantne sile još agresivnijom dominacijom druge sile“, naveo je Putin.
„Mi ne možemo da dozovoliti da neko pokuša da provede libijski scenario u Siriji“.
Putin je naglasio da međunarodnoj zajednici prije svega, treba biti cilj da se uspostavi međusirijsko pomirenje, kao i da se brzo okonča nasilje i pokrene unutrašnji dijalog bez stranog miješanja i uz poštovanje sirijskog suvereniteta.
Putin već sedam nedjelja objavljuje po jedan autorski tekst na različite društvene i političke teme u okviru predsjedničke kampanje u kojoj nije učestvovao u javnim debatama i televizijskim duelima sa ostalim kandidatima.
Izbori u Rusiji bit će održani četvrtog marta, a Putin važi za apsolutnog favorita, kome rezultati anketa predviđaju pobjedu u prvom krugu izbora.
Peking je u ponedjeljak saopćio da su neprihvatljive izjave američke državne tajnice Hillary Clinton, koja je kritizirala Kinu i Rusiju zbog njihovog stava u pogledu Sirije.
Clinton je u petak rekla da međunarodna zajednica mora djelujovati kako bi primijenila stanovišta Moskve i Pekinga, koji su se, nakon ulaganja veta početkom februara na rezoluciju Vijeća sigurnosti UN-a kojom se osuđuje Assadov režim, našli na meti brojnih kritika Zapada.
Bojkotirali sastanak
Portparol kineskog ministarstva vanjskih poslova Hong Lei rekao je da Peking “to nikako ne može prihvatti i” i uputio kritiku međunarodnoj zajednici jer sirijskom narodu pokušava “nametnuti takozvano rješenje”.
Kina uporno brani svoju odluku da uloži veto na rezoluciju UN, ističući da je “spremna preuzeti konstruktivnu ulogu sa svim stranama za mirno razrješenje sirijske krize”.
(AJ Balkans)