”Sada proučavamo mogućnosti o pristupanju drugim agencijama Ujedinjenih naroda. Naš cilj je pridruživanje i mnogim međunarodnim organizacijama”, kazao je Khraishi.
Dodao je kako će im primjer pristupanja u UNESCO mnogo pomoći u narednim aplikacijama.
”Radimo na tome i ići ćemo korak po korak. Pristupanje UNESCO-u kao jednoj od najvažnijih UN agencija će nam uveliko pomoći i otvoriti nam vrata mnogih drugih organizacija”, kazao je izaslanik Palestine u UN.
Američka administracija ukinula je finansiranje UNESCO-u nakon jučerašnjeg glasanja i primanja Palestine kao punopravne članice ove organizacije. Amerikanci su izričiti kada je riječ o primanju Palestine u UN jer, kako su poručili, koristit će pravo veta sve dok između Palestine i Izraela ne bude postignut potpuni mir.
Članstvo u UNESCO-u bit će velika prednost Palestinaca kada budu podnijeli zahtjev za primanje njihove države u Svjetsku organizaciju za intelektualno vlasništvo UN-a (WIPO). Esther Brimmer, pomoćnica državnog sekretara Amerike, kazala je kako bi primanje Palestine u WIPO imalo ”velike posljedice za američko vodstvo u ovoj organizaciji.”
Fadela Chaib, glasnogovornica Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), poručila je kako se svaka punopravna članica UN-a može pridružiti i njihovoj organizaciji.
”Odobravanje novih članova može biti izglasano na godišnjem zasjedanju Skupštine Svjetske zdravstvene organizacije većinom glasova”, kazala je Fadela Chaib.
Amerika je i u ovom slučaju najveći donator i pristupanje Palestine ovoj organizaciji automatski bi značilo ukidanje velikih izvora finansijskih sredstava.