Palestinci su u srijedu zabilježili prvu diplomatsku pobjedu u traženju međunarodnog priznanja države odobrenjem rezolucije UNESCO-a kako bi Palestina postala punopravnom članicom te organizacije
Prema izvorima u UN-ovoj organizaciji za obrazovanje, znanost i kulturu, izvršni odbor te agencije je velikom većinom, s 40 od 58 glasova odobrio rezoluciju da se Palestini da status punopravne članice.
Četiri zemlje su bile protiv, među kojima Sjedinjene Države, a 14 je bilo suzdržanih, među kojima Francuska i Španjolska, prema istim izvorima. Rezolucija, koju je pokrenula skupina arapskih zemalja, bit će podastrijeta na izglasavanje na Općoj skupštini UNESCO-a od 25. listopada do 10. studenoga u Parizu.
To odobrenje je vrlo znakovito u trenutku kada su Palestinci predali službeni zahtjev Vijeću sigurnosti UN-a za punopravnim članstvom u Ujedinjenim narodima.
Klinton: Odluka UNESCO-a neobjašnjiva
Odobravanje preporuke da Palestina postane punopravna članica UNESCO-a “nejasno” je i “neobjašnjivo”, ocijenila američka državna sekretarka Hilari Klinton.
Na konferenciji za novinare tokom posjete Dominikanskoj Republici, šefica američke diplomatije zatražila je da se pitanje statusa Palestine vrati na pregovarački sto i nije isključila mogućnost da SAD prekinu da pomažu agenciju UN za obrazovanje, nauku i kulturu, čije je sjedište u Parizu.
“Moram da kažem da mi djeluje prilično nejasno i neobjašnjivo da postoje organi UN koji donose odluku o statusu neke države dok je njen zahtjev (o punopravnom članstvu u UN) u procesu pred Savjetom bezbednosti UN”, kazala je Hilari Klinton, koja učestvuje na ekonomskom forumu u Santo Domingu.
“Mislim da je to neuobičajeno”, dodala je.
(Hina/Beta)