Prethodnica arapskih promatrača doputovala je u četvrtak u Siriju, uoči razmještanja timova Arapske lige (AL) koji će procijeniti nastoji li Damask okončati devetomjesečni krvavi obračun s prosvjedima protiv vlasti predsjednika Bashara al-Assada.
“U Damask smo sigurno doputovali”, rekao je telefonom Vagiuh Hanafi, pomoćnik generalnog sekretara AL-a Nabila el-Arabyja.
Prethodnicu promatračkoj misiji, koja će pripremiti njenu djelatnost, vodi dužnosnik AL-a Samir Seif al-Jazal, a čini je 11 ljudi, među kojima su finansijski, administrativni i pravni stručnjaci.
Pristup bolnicama
U Kairo, sjedište AL-a, došao je u međuvremenu sudanski general Ahmet Mustafa al-Dabi kako bi razgovarao o svojoj ulozi vođe 150-člane skupine promatrača, koja bi u Siriju mogla biti poslana prije kraja decembra, ukoliko neće biti teškoća u pripremi njihova dolaska.
Dabi, koji je bio koordinator između sudanske vlade i međunarodnih promatrača u Sudanu, novinarima na kairskom aerodromu rekao je da će se sastati s generalnim sekretarom AL-a.
On je kazao da će promatrači raditi s “potpunom transparentnošću u promatranju stanja u Siriji” i dodao da će stalno održavati sastanke sa svim stranama, uključujući sirijsku vojsku, opoziciju, snage sigurnosti i humanitarne organizacije.
El-Araby je u utorak rekao da će arapski posmatrači zahtijevati slobodan pristup bolnicama, zatvorima i drugim mjestima u zemlji.
Sirija je pristala na dolazak promatrača tek pošto ju je AL suspendirala iz članstva i nametnula joj sankcije.
Nastavak krvoprolića
Ministar vanjskih poslova Turske Ahmet Davutoglu osudio je u četvrtak napade snaga sigurnosti na civile u Siriji, uprkos dogovoru s AL-om da se prekine krvoproliće i da situaciju kontroliraju strani posmatrači.
U izjavi ministarstva vanjskih poslova u Ankari, koju prenose agencije, ističe se da je režim predsjednika Bashara al-Assada kriv za “krvoproliće”.
U sukobima na sirijsko-turskoj granici u posljednja dva dana ubijeno je najmanje 200 osoba.
Najnoviji razvoj situacije je u suprotnosti da dogovorom s AL-om, što izaziva sumnje šta su stvarne namjere režima u Damasku.
U Ankari se sa velikom pažnjom i zabrinutošću prati razvoj u Siriji, s kojom dijeli granicu dugu preko 800 kilometara.
“Nijedna administracija ne može izaći kao pobjednik boreći se protiv vlastitog naroda. Pozivamo Damask da odmah preduzme mjere u skladu sa zahtjevima naroda”, ističe se u Ankari, koja je već uvela ekonomske sankcije protiv Sirije, s kojom je sve do izbijanja sadašnjih nemira imala veoma razvijenu saradnju i prijateljske odnose.
U Ankari se sa velikom pažnjom i zabrinutošću prati razvoj u Siriji, s kojom dijeli granicu dugu preko 800 kilometara.
Na jugoistok Turske je već stiglo više od 7.000 sirijskih izbjeglica, ali se strahuje od novog, još većeg vala ukoliko se u susjednoj zemlji nastave sukobi između režimskih snaga i opozicije.
Prema podacima Ujedinjenih naroda (UN), od sredine marta, kada su počeli nemiri, u Siriji je stradalo oko 5.000 osoba.
Izvještaj Vojske
Sirija je danas saopćila da je više od 2.000 pripadnika vojske i snaga sigurnosti poginulo u oružanim napadima od početka nereda u martu, čiji je cilj svrgavanje predsjednika Bashara al-Assada.
Broj žrtava je objavljena u pismu upućenom Ujedinjenim nacijama, koje je prenijela sirijska državna agencija SANA.
(AJ Balkans)