
Bangladeška policija privela je u srijedu 45 Rohingya muslimana iz kuće u jugoistočnom kvartu Chattograma, prenosi Anadolu Agency (AA).
“Radi se o osobama starosti između 18 i 25 godina. Nisu imali nijedan dokument koji bi potvrdio da su smješteni u izbjegličkim kampovima u Cox’s Bazaru”, rekao je za AA Shamim Sheikh, policijski službenik u Chattogramu.
Prema njegovim riječima, na osnovu jezika kojim govore potvrđeno je da se radi o Rohingyjama.
“Oni su tokom ispitivanju priznali da dolaze iz mijanmarskog grada Maungdaw”, pojasnio je Sheikh.
Nisu sigurni, kako je kazao, ali mišljenja su da su novi na području Bangladeša. Sheikh je rekao da ih smatraju ilegalnim strancima.
Veliki broj nevladinih organizacija poziva da se stvore uslovi za povratak mijanmarskih muslimana njihovim domovima.
Prema podacima UNHCR-a, Bangladeš je vladi Mijanmara poslao spisak više od 22.000 ljudi. U prvoj fazi, odobren je povratak 3.500.
Događaji koji su dramu Rohingya muslimana stavili u žižu svjetske javnosti dogodili su se 25. augusta 2017. godine. Pod plaštom borbe protiv militantnih napada na policijske punktove, mijanmarska vojska i budistički militanti su tog dana krenuli u brutalne napade na Rohingye u kojima je svirepo ubijeno više od 24.000 pripadnika te manjine.
Napadi su prerasli u klasični oblik etničkog čišćenja, a mijanmarska vojska je spalila stotine muslimanskih sela. Iz te regije je više od 750.000 muslimana izbjeglo u susjedni Bangladeš.
Ujedinjene nacije i međunarodne organizacije za zaštitu ljudskih prava nasilje nad Rohignya muslimanima iz Arakana nazivaju etničkim čišćenjem ili genocidom.
Organizacije za zaštitu ljudskih prava strahuju da bi povratak arakanskih muslimana u Mijanmar, bez da je napravljena sigurna sredina, mogao prerasti u etničko čišćenje.
(AA)