
Palestinske stranke Fatah i Hamas odbacile su izraelske planove za anektiranje većih dijelova okupirane Zapadne obale i kazale kako to predstavlja “kraj ostataka mirovnog procesa” i kako bi ti planovi mogli “dovesti do većeg palestinskog otpora”.
U nedjelju je približno 1.500 članova stranke Likud izraelskog premijera Benjamina Netanyahua jednoglasno izglasalo nametanje izraelskog suvereniteta nad “Judejom i Samarijom”, što je izraelski naziv za okupiranu palestinsku teritoriju.
Neobavezujuća rezolucija također poziva na neograničenu izgradnju naselja na okupiranoj Zapadnoj obali, zemlji koju Palestinci žele za svoju buduću državu.
“Odluka Likuda da se nametne izraelska kontrola nad okupiranom Zapadnom obalom predstavlja kraj ostataka mirovnog procesa”, navode iz Fataha na čijem je čelu palestinski predsjednik Mahmoud Abbas.
Abbas je najoštrije osudio odluku kojom izraelske vlasti namjeravaju izvršiti aneksiju jevrejskih doseljeničkih naselja na okupiranoj Zapadnoj obali.
„Jasno je da Izrael želi okončati prisustvo Palestinaca na historijskoj palestinskoj zemlji. Odluka o aneksiji je brutalna agresija na palestinski narod, teritorij i sveta mjesta“, poručio je Abbas u pisanoj reakciji.
‘Opasna Trumpova deklaracija’
“Ova odluka je udarac svim ranije potpisanim dogovorima i neoprostivo kršenje rezolucija Ujedinjenih naroda. Posljednja od njih je rezolucija 2334, po kojoj je Zapadna obala, uključujući Jerusalem, okupirana teritorija.”
Hamas je, također, osudio potez Likuda, nazvavši ga “politikom agresije protiv palestinskog naroda”, koja “koristi američke pozicije, uključujući opasnu Trumpovu deklaraciju”, odluku predsjednika SAD-a Donalda Trumpa da prizna Jerusalem kao glavni grad Izraela.
Trumpov potez je doveo do smrtonosnih protesta na okupiranim palestinskim teritorijama i velikih skupova podrške Palestincima širom svijeta.
Velika većina članica UN-a oglušila se na prijetnje SAD-a bez presedana i na Generalnoj skupštini izglasala deklaraciju kojom je američko priznanje Jerusalema kao prijestolnice Izraela “ništavno”.
“Ovo znači kako više nema pokušaja pronalaska dvodržavnog rješenja krize. Razgovarali smo i s mnogo analitičara, koji smatraju kako nema šansi da će takva provokatorska rezolucija doći do Knesseta [izraelskog parlamenta] u trenutnoj formi”, iz Zapadnog Jerusalema javlja novinar Al Jazeere Mohammed Jamjoom.
Ni obavezujuće, ni relevantno
On dodaje kako je trenutno više pitanja nego odgovora o tome šta će uslijediti.
Mitchel Barak, analitičar pri Kevoon global Researchu, za Al Jazeeru kaže kako glasanje Likuda “nije obavezujuće, tako da nije relevantno”.
“Ovo je samo istup premijerove stranke i izricanje političkog stava, što je, zapravo, besmisleno i priprema za izbore. Samo pokušavaju dobiti jačinu na desnoj strani političkog spektra”, ističe on.
Prema međunarodnom pravu, izraelska naselja su nelegalna i smatraju se velikim problemom u mirovnim naporima, jer su izgrađena i grade se na zemlji koju Palestinci smatraju dijelom svoje buduće države.
Palestinci žele okupirani Istočni Jerusalem kao glavni grad svoje buduće države, dok Izrael govori kako je to nedjeljivi grad.
Naseljenici pod vojnom zaštitom
Izrael je okupirao Istočni Jerusalem 1967. godine i nastavio ka konačnoj aneksiji, što je kršenje međunarodnog prava.
Zid podjele, koji je Izrael počeo graditi 2002. godine, provlači se kroz teritoriju okupirane Zapadne obale, dijeli sela, okružuje gradove i dijeli porodice.
Danas je 86 posto Istočnog Jerusalema pod direktnom kontrolom izraelskih vlasti i jevrejskih naseljenika.
Približno 200.000 naseljenika živi u naseljima koja su većinom napravljena u potpunosti ili dijelom na privatnoj palestinskoj imovini.
Od tog broja, 2.000 naseljenika živi usred palestinskih naselja pod vojnom zaštitom.
Prema zakonima na Zapadnoj obali, jedino država može oduzeti privatnu zemlju zbog javnih palestinskih potreba.
Protivpravna izgradnja naselja
No, Izrael koristi ovaj zakon da oduzme privatnu zemlju za izgradnju puteva samo za jevrejska naselja kako bi ih međusobno povezao, kao i s Izraelom.
Na ovaj način je napravljeno 12 naselja u Istočnom Jerusalemu na palestinskoj zemlji, uz objavu kako je to “javna potreba”.
U oktobru prošle godine izraelska civilna uprava po prvi put je u 15 godina odobrila izgradnju 31 stambene jedinice za naseljenike u okupiranom palestinskom gradu Hebronu.
Po međunarodnom pravu, Zapadna obala i Istočni Jerusalem su okupirane teritorije, a izgradnja naselja je protivpravna.
(AJB)