Palestinci će u septembru obnoviti zahtjev da se unapredi njihov status u Ujedinjenim nacijama, izjavio je na Zapadnoj obali, šef palestinske diplomatije Riad al-Maliki.
Palestinci u svjetskom tijelu imaju status posmatrača bez prava glasa, a sada će tražiti da postanu država posmatrač, rekao je al-Maliki novinarima.
Takav status je, poput status Vatikana, i biće indirektno priznanje aspiracija na državu na Zapadnoj obali i u pojasu Gaze s istočnim Jerusalemom kao glavnim gradom.
To će Palestincima omogućiti da se uključe u brojne UN agencije, uključujući Međunarodni krivični sud.
Širenje naselja
Palestinska strana tvrdi da je širenje jevrejskih naselja na Zapadnoj obali onemogućilo da se postigne sporazum o miru, na osnovu koga bi bila osnovana nezavisna Palestina.
Zbog odbijanja Izraela da zamrzne širenje naselja, Palestinci odbijaju da se vrate pregovoračkom stolu još od septembra 2010. godine.
Al-Maliki je precizirao da će palestinski predsiednik Mahmoud Abbas podnijeti zahtev za priznanjem statusa države posmatrača u govoru u Generalnoj skupštini UN i potom će Palestinci lobirati za podršku među članicama svjetskog tijela, od kojih mnoge podržavaju njihovu kampanju i smatraju jevrejska naselja nelegalnim, navodi Reuters.
“Kada budemo sigurni da smo izvojevali apsolutnu podršku od najvećg mogućeg broja država, mi ćemo biti spremni da zahtjevamo da Generalna skupština glasa o takvom nacrtu rezolucije”, kazao je al-Maliki.
Prosta većina u Generalnoj skupštini od 193 člana dovoljna će biti da Palestinci dobiju status države posmatrača i izbjegnu Vijeće sigurnosti, u kome SAD, saveznik Izraela, ima pravo veta.
Al-Maliki je rekao da se očekuje 180 glasova za i da Palestina postane država nečlanica ove godine. Kada to postignu, Palestinci će tražiti puno članstvo u UN, ali za to je potrebno odobrenje Vijeća sigurnosti i Washingtona.
Borba bez prestanka
“To je borba koja traje, koja neće prestati i koja će se nastaviti do kraja”, kazao je šef palestinske diplomatije.
Sličnu kampanju Palestinci su vodili prošle godine, ali tada su tražili da Palestina postane punopravna članica UN-a, čemu su se usprotivili SAD i Izrael, koji su govorili da palestinska država može biti formirana samo kao rezultat pregovora i u dogovoru s Izraelom državom.
Izrael je anektirao istočni Jerusalem nakon što ga je osvojio zajedno sa Zapadnom obalom i pojasom Gaze u ratu 1967. godine, ali anksiju nije priznala međunarodna zajednica. Izrael, takođe, planira da anektira velike blokove jevrejskih naselja na Zapadnoj obali, na osnovu svakog mirovnog sporazuma s Palestincima.
(AJ Balkans)