Pitanje: Da li je dozvoljeno ići na žalost kada neko umre? Kako islam na to gleda?
Odgovor: Nema smetnje otići na žalost porodici umrlog i utješiti ih ili “izraziti saučešće”, kako je poznato u našem narodu. Enes b. Malik prenosi da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Ko utješi (podstakne na strpljivost) brata muslimana u nedaći koja ga zadesi, Allah će ga na Sudnjem danu ogrnuti u zeleni ogrtač na kojem će mu zavidjeti ljudi.” (Bejheki, Šuabul-iman, 7/13/9282, s dobrim lancem prenosilaca. Vidjeti: Irvaul-galil, 3/217)
Lijepo je porodicu umrlog utješiti sljedećim riječima: “Allahu pripada ono što je uzeo i dao. Svaka stvar kod Allaha ima svoj određeni rok. Strpite se i očekujte nagradu od Allaha!”
إِنَّ لِلّهِ مَا أَخَذَ وَلَهُ مَا أَعْطىَ وَكُلُّ شَيْىءٍ عِنْدَهُ بِأَجَلٍ مُسَمَّى فَاصْبِرْ وَاحْتَسِبْ.
“Inne lillahi ma ehaze ve lehu ma eata, ve kullu šejin indehu bi edželin musemma, fasbir vehtesib.” (Buhari, str. 270/1284, i Muslim, 6/188/923)
Međutim, ne smeta drugim, vlastitim riječima, utješiti porodicu umrlog. Burejda b. El-Husejn prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, obišao ženu ensarijku kada joj je umro sin jedinac. Podsticao ju je na bogobojaznost i strpljenje.
(Ibn Madža, 2/45/1624, i Hakim, 1/540/1416. Imam Hakim i Zehebi ovaj hadis smatraju vjerodostojnim. Imam Hejsemi ovu predaju pripisuju Bezzaru i kaže da su njeni prenosioci pouzdani. Vidjeti: Medžmeuz-zevaid, 3/8)
Odgovorio: Dr. Safet Kuduzović