Nekoliko hiljada demonstranata vratilo se na Trg Tahrir u Kairu i druge egipatske gradove na dan kada je egipatski javni tužilac uložio žalbu protiv oslobađanja nekoliko policijskih komandira koji su služili u vrijeme vladavine Hosnija Mubaraka, prenose državni mediji.
Mubarak, bivši predsjednik koji je svrgnut tokom ustanka prošle godine i bivši egipatski ministar unutrašnjih poslova osuđeni su na doživotni zatvor u subotu, nakon što je sud presudio da nisu spriječili ubistva najmanje 800 građana u vrijeme kada je policija suzbijala demonstracije.
Pet policijskih komandira su oslobođeni krivice po optužnici da su sudjelovali u ubistvima.
Šesti, Hassan Abdel Rahman, bivši državni šef sigurnosti, ostao je u pritvoru dok traje istraga u nepovezanom slučaju.
Reporter Al Jazeere Mike Hanna, koji se javio iz Egipta, potvrdio je da je obnovljena zabrana putovanja za šestoricu oslobođenih, koja je prvobitno uvedena u februaru, kada je počelo suđenje.
Mubarak i njegovi sinovi Gamal i Alaa oslobođeni su krivice za korupciju.
U nedjelju, bivši egipatski lider dobio je plavu zatvorsku uniformu i broj zatvorenika u zatvoru Tora. Zatvorske vlasti odbile su zahtjev njegovih sinova da budu premješteni u istu zatvorsku jedinicu kao i njihov otac.
Presude su izazvale talas demonstracija širom zemlje.
Hiljade demonstranata okupile su se na Trgu Tahrir, te u Aleksandriji, Suezu i drugim gradovima u subotu.
Različiti motivi
Kako izvještavaju Al Jazeerini reporteri iz Kaira i Aleksandrije, demonstranti su se okupili iz različitih razloga.
Oni koji su podržavali revoluciju početkom 2011. izrazili su nezadovoljstvo zbog razvoja političke situacije, nakon što je potvrđeno da će se kandidat Muslimanske braće Mohammed Morsi natjecati protiv Mubarakovog posljednjeg premijera Ahmeda Shafiqa u drugom krugu predsjedničkih izbora 16. i 17. juna.
“Mnogi ljudi su osjećali, slušajući presude, da smo se vratili u dane starog režima”, kazao je student Feda Essad, demonstrant na Trgu Tahrir.
Shafiq je kritizirao Muslimansku braću zbog, kako je kazao, pokušaja da iskoriste presude u političke svrhe.
Na konferenciji za novinare održanoj u nedjelju kazao je da Morsijeva stranka predstavlja izolaciju, dok on predstavlja “cijeli Egipat”.
Međutim, brojni demonstranti tvrde da bi i Shafiqu, koji je bio premijer u vrijeme dijela ustanka 2011. godine, trebalo suditi za navodnu ulogu koju je odigrao u ubijanju civila.
Shafiq odbija navode da predstavlja Vladu Mubarakove ere i u nedjelju je obećao da mirni demonstranti neće biti zatvarani ako bude izabran.
(AJ Balkans)