Norveška je odbila zahtjev Sjedinjenih Američkih Država da primi sirijsko hemijsko oružje koje treba da bude uništeno, javlja agencija Anadolija.
Norveški ministar vanjskih poslova Borge Brende je izjavio da Norveška nema potrebni kapacitet da se nosi sa rokovima koji su postavljeni za uništenje hemijskog oružja Damaska, naglasivši da SAD treba potražiti neko drugo rješenje.
Norveška Vlada je prije nekoliko dana saopćila da razmatra da li da od Vlade Sirije preuzme veći dio zaliha hemijskog oružja radi uništenja.
Iz Vlade je tada navedeno da Ujedinjene nacije i Organizacija za zabranu hemijskog oružja (OPCW), koje zajedno rade na uništenju sirijskog hemijskog oružja, traže da sve zalihe tog oružja budu uništene na jednom mjestu.
Norvežani su naglasili da oni odbijaju da preuzmu sve hemijsko oružje, dodajući da razmatraju da preuzmu zalihe iperita, kao i hemikalija od kojih može da se proizvede hemijsko oružje.
Prema najnovijim procjenama UN-a, sirijske vlasti posjeduju 50 kubnih tona iperita i 300 do 500 kubnih tona hemikalija koje se koriste za proizvodnju nervnog gasa.
Prijedlozi iz Rusije
Vladimir Jevsejev, ruski stručnjak za oružje za masovno uništenje i direktor Centra za socijalne i političke studije, sinoć je kazao da rusko Ministarstvo odbrane može da doprinese eliminiranju hemijskog oružja u Siriji kreiranjem privremenih punktova za njegovo zakopavanje.
Pod sadašnjim uvjetima, najbolje rješenje za problem sirijskog hemijskog oružja bi bilo da se ono privremeno zakopa nedaleko od mjesta na kojima je dosad bilo uskladišteno, istakao je Jevsejev.
Komentirajući prijedlog UN-a da Rusija učestvuje u uništavanja sirijskog hemijskog oružja, Jevsejev je istakao da bi Rusija, odnosno njeni stručnjaci za radiološku, hemijsku i bakteriološku zaštitu, kao i specijalne jedinice, mogli da uzmu udjela u tom poslu.
Jevsejev je izrazio sumnju u to da bi sirijsko hemijsko oružje moglo da bude otpremljeno na teritoriju neke druge zemlje, prije svega zato što bi malo koja pristala da to oružje bude dopremljeno na njenu teritoriju radi naknadnog uništavanja, ali i zbog toga što bi transport hemijskog oružja kroz Siriju u sadašnjim uvjetima bilo opasno, jer bi mogle da ga „presretnu pobunjeničke snage“.
Osim toga, Jevsejev smatra da bi bilo nemoguće uništiti sve hemijsko oružje na sirijskoj teritoriji, jer bi u ratnim uvjetima bilo potrebno znatno vrijeme da se izgradi bar jedan objekat koji bi tome služio, a rok za uništenje sirijskog hemijskog oružja je sredina naredne godine.
Uz to bi gradnja objekata za uništavanje hemijskog oružja bila izuzetno skupa, napominje Jevsejev.
(AJB)