NATO sastanak obilježio pojačan pritisak na Rusiju za uvođenje novih mjera protiv Sirije.
Ministri zemalja NATO-a na sastanku u Briselu pokušavaju nagovoriti Rusiju da pristane na veći pritisak prema Sirijskoj vladi.
Nadaju se i pomacima u razgovorima o raketnom štitu, kojem se Rusija protivi.
Nakon što je posljednjih dana nasilje u Siriji nastavljeno stižu i reakcije NATO ministara.
Briselski sastanak postaje mjesto lobiranja za nove mjere protiv sirijskog predsjednika i vlade.
S jedne strane stola NATO države, saveznice sirijskih pobunjenika. S druge Rusija, saveznik sirijskog predsjednika Bashara al-Assada.
NATO ministri nadaju se da Rusiju mogu uvjeriti u pooštravanje stava prema sirijskom predsjedniku.
“Ako se primirje ne poštuje i ako se Anannov plan ne slijedi, kao što je sada situacija u Siriji, veoma je jasno ko je za to odgovoran. To je Assadov režim. I mi očekujemo od Rusije da nastavi pritiske na režim kako bi se primirje poštovalo“, kazao je William Hague, ministar vanjskih poslova Velike Britanije.
I mišljenje Njemačke vlade slično je britanskom. Sirijskom režimu žele poslati jasnu poruku.
“Važno je da u međunarodnoj zajednici radimo zajedno, a posebno da radimo sa Rusijom. Moramo zajedno poslati jasan signal Assadovom režimu da međunarodna zajednica stoji ujedinjena protiv zločina i represije”, poručio je Guido Westerwelle, ministar vanjskih poslova Njemačke.
Španski ministar ide i korak dalje. Neuvijeno mišljenje o pogledu na budućnost Sirije.
Prevazići razlike
“Poruka je veoma jasna, režim mora biti promijenjen. Baahar al- Assad treba da ode ,a mi se nadamo mirnoj tranziciji prema demokratiji”, poručio je Jose Manuel Garcia-Margallo, ministar vanjskih poslova Španije.
Iza ovog rukovanja za kamere kriju se razlike u mišljenjima.
Ali i nada da se razlike mogu prevazići.
“Opštepoznato je da se ne slažemo u svim stvarima. Ali također je jasno da smo posvećeni razgovorima, uvijek i o svemu. Vijeće NATO-a i Rusije je forum za sve prilike i još ima neiskorištenih potencijala”, rekao je Anders Fogh Rasmussen, generalni sekretar NATO-a.
Za vrijeme sastanaka sa Rusijom, NATO zemlje se nadaju da će napraviti napredak i u planovima za razmještanje raketnog odbrambenog štita, čime bi se minimizirala Iranska prijetnja.
Rusija je protiv tih planova, tvrdeći da potkopavaju njenu vojnu moć.
(AJ Balkans)