Parlamentarci zemalja članica NATO-a oštro su u nedjelju u Dubrovniku osudili režim sirijskog predsjednika Bashara al-Assada za brutalne napade na civile, uključujući i kemijski napad na predgrađe Damaska, čemu su se ruski zastupnici usprotivili, implicirajući da su napad možda izveli sirijski pobunjenici.
“Oštro osuđujemo upotrebu kemijskog oružja protiv nezaštićenih civila u predgrađu Damaska 21. kolovoza… napominjući kako sve raspoložive informacije ukazuju da je za napad odgovoran sirijski režim”, piše u nacrtu rezolucije Parlamentarne skupštine NATO-a koja zasjeda u Dubrovniku.
Rusija uložila amandmane
Na taj dio nacrta amandmane su uložili zastupnici iz Rusije, partnerske zemlje Sjevernoatlanskog saveza i Assadova saveznika, ali ih je većina zastupnika odbila, ocijenjujući napad ratnim zločinom i zločinom protiv čovječnosti.
Dogovorom Rusije i SAD-a s Assadom o uništenju sirijskog kemijskog oružja, koji je formaliziran rezolucijom Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda, uklonjena je američka prijetnja vojnim udarom na režim u Damasku nakon napada u kojem je poginulo više od tisuću Sirijaca.
Upozoravajući da bi nastavak rata u Siriji ojačao ekstremističke skupine i zaprijetio regionalnoj stabilnosti, zastupnici su pozvali sukobljene strane na postizanje političkog rješenja u okviru mirovnih pregovora Ženeva II i osnivanje prijelazne vlade s punim ovlastima.
Situacija u Siriji složena
O zaključcima donesenim na političkom odboru Parlamentarna skupština odlučivat će posljednjeg dana zasjedanja u ponedjeljak.
Pomoćnica glavnog tajnika NATO-a Kolinda Grabar Kitarović izjavila je novinarima da je situacija u Siriji izuzetno složena i da jedino rješenje može biti političko “i to što prije”.
“Važno je da parlamentarci savezničkih i partnerskih zemalja utječu na svoje zemlje kako bi se konačno rješenje postiglo u okviru postojećeg diplomatskog procesa”, istaknula je Grabar Kitarović.
Sirija je bila tema i Parlamentarne skupštine Organizacije za sigurnost i suradnju u Europi, koja se održava u Budvi.
Sirija je bila tema i Parlamentarne skupštine Organizacije za sigurnost i suradnju u Europi, koja se održava u Budvi.
Sa zasjedanja je poručeno da se međunarodna zajednica mora više uključiti u rješavanje problema u Siriji i naći način da organizirano pomogne hiljadama izbjeglica koje su preplavile Europu i koje umiru u pokušajima da je se dokopaju.
(AJB)