Na dan kad se obilježava 20. godišnjica od početka opsade Sarajeva, tokom koje je pokazana neviđena brutalnost u novijoj historiji, banjalučki “Glas Srpske” donosi naslov: “Dan kada je počeo progon i etničko čišćenje Srba”?!
U tendecioznom tekstu punom netačnih navoda, zlonamjerno i ciljano, izvrću se historijske činjenice.
“Početak rata u Sarajevu 6. aprila 1992. godine bio je ‘početak progona’ i ‘etničkog čišćenja’ Srba iz Sarajeva, ‘najvećeg etničkog čišćenja u Evropi’ od Drugog svjetskog rata, slažu se političari i istaknuti srpski intelektualci”, kaže nekakav nazovi novinarčić Mahunaga.
Pišući i insistirajući na ratnohuškačkoj tezi, koje su prije njega koristio i Đoko, da u Sarajevu sada ima manje Srba nego u vrijeme osmanske vladavine, autor-zlonamjernik čitaocima nudi i golu statistiku:
“U Sarajevu je prije rata živjelo 160.000 Srba, a danas ih nema ni 10.000, uglavnom starih”.
Namjerno ne ulazeći u suštinu problema (odlazak velikog broja Sarajlija sve tri nacionalnosti još na početku rata, te isforsirano preseljenje čitavih sarajevskih naselja uoči reintegracije obećavajući im da će izgraditi bolje, ljepše i još starije “Srpsko Sarajevo”), autor “Glasa Srpske” za sagovorika, između ostalih, ima i osuđenu ratnu zločinku Biljanu Plavšić.
“Rušenje Ustava za mene je značilo početak rata. Srbi ga nisu željeli. Oni nisu željeli da se razori Jugoslavija. Nisu imali nikakvog interesa za rat, ali je očigledno da su muslimani imali”, ustvrdila je zločinka.
Plavšićka, koja je od ranije poznata kao, blago rečeno, nepouzdana kada su priče o početku rata u pitanju, nije stala samo na tome.
“Znate kako kažu, Sarajevo je drugi po veličini ‘srpski grad’ u onoj velikoj Jugoslaviji. Sada to više nije. Kada bi se u Sarajevo onako dobro protreslo, ono što bi se našlo po podrumima i po tavanima bio bi užas. Taj odnos komšija muslimana, i to nažalost većine, koji su pod izgovorom da dolaze zaštititi svoje komšije, uzimali njihove ključeve i puštali naoružane ljude u stanove. Sarajevo je jedna jeza”, kaže Plavšićka.
Ima tu, na žalost, još pregršt laži i gluposti koje nemaju veze sa zdravom pameću, ali ćemo ih preskočiti ovaj put.
(Avaz)