Kako prenose kineski mediji, Iran će u narednih nekoliko dana uputiti 15.000 vojnika kako bi pomogao režimu Bašara al Asada da uspostavi red u pobunjenim gradovima. Ovaj postupak Teherana označiće tačku eskalacije sukoba u Siriji u regionalni rat sa nepredvidivim posljedicama.
Navode kineske štampe djelimično potvrđuju i izvori u Izraelu, koji kažu da će Iran poslati specijalne jedinice zvane Kuds, koje su već ratovale u Iraku. Kineski list „Ženmin žibao”, koji prenosi stavove vladajuće Komunističke partije, tvrdi da će maksimalan broj iranskih vojnika na tlu Sirije biti 15.000. Britanski „Telegraf” objavio je i da je prekaljeni veteran iranske vojske, komandant jedinice Kuds Kasem Sulejmani, već u Siriji gdje savjetuje Asadov režim o načinima kako da suzbije pobunu koja traje već 11 mjeseci. Izraelski listovi „Haarec” i „Telegraf” djelimično su potvrdili navode kineske štampe, procenivši da će u Siriju ući jedan deo jedinice Kuds, koja broji 15.000 ljudi, kao i da se jedan broj iranskih savjetnika već nalazi u Siriji. „Telegraf” je naveo da se komandni centar iranskih trupa u Siriji nalazi u blizini Damaska.
Demanti Teherana
Zvanični Teheran demantovao je da će poslati vojnike u Siriju. Šef državne novinske agencije Reza Mogadasi rekao je za „Glas Rusije” da njegova zemlja neće učestvovati u borbenim operacijama.
– Koliko znam, ne postoji niti će postojati plan da se iranski vojnici pošalju u Siriju – rekao je Mogadasi.
Izraelski veb sajt Debka.com, poznat po dobrim izvorima u obavještajnoj zajednici, naveo je da se u Siriji već nalaze vojnici iz Velike Britanije i Katara, gdje pružaju savjetničke usluge pobunjenicima iz Slobodne vojske Sirije. Prema vebsajtu, ovaj podatak je bio glavna tema razgovora Asadovih ljudi sa šefom ruske kontraobavještajne službe Mihailom Fradkovim u utorak.
Sukob u Siriji, prema ocjeni analitičara, eskalirao je do tačke u kojoj više nije moguće izbjeći dalje rasplamsavanje rata.
– Postoji veliki rizik da bi se sukob u Siriji mogao pretvoriti u sukob Amerike i Rusije preko posrednika – rekao je Endrju Tabler, ekspert za Siriju na vašingtonskom Institutu za Bliski istok.
– Mislim da će se različite zemlje regiona „kladiti” na Slobodnu armiju Sirije. Oružje za obe strane u sukobu već stiže preko Libana, a doći će i iz Jordana, Turske, Iraka, Rusije… Sve te zemlje operisaće u Siriji.
– U ovom trenutku ne razmišljamo o pretvaranju sukoba u nešto što smo već imali tokom Hladnog rata. To ipak ne znači da to neće biti tako.
Bez nade za mir
Poznavaoci prilika u Siriji često se spore oko uloge Bašara al Asada u procesu odlučivanja u ovoj mediteranskoj zemlji. Dok jedni vjeruju da Bašar vlada čvrstom rukom, drugi su uvjereni da je predsjednik samo marioneta u rukama svog brata Mahera. Šta god da je slučaj, veoma je malo vjerovatno da bi se u Siriji mogao odviti egipatski scenario, u kome je vladar otišao sa „trona”, ali je režim nastavio da živi: brojni pripadnici porodice Asad kontrolišu najrazličitije poluge moći u državi i odlazak Bašara al Asada bio bi moguć samo uz punu demontažu režima. Ovo, nažalost, gotovo isključuje miran odlazak Asada, a ukoliko se pokažu tačnim tvrdnje da je Iran odlučio da interveniše u Siriji i uključi se u borbe u Homsu i drugim gradovima, situacija bi mogla da se pretvori u veliki regionalni konflikt.
(Press online)