Američki državni sekretar John Kerry izjavio je u petak da Sjedinjene Države neće čekati da inspektori Ujedinjenjih naroda završe posao prije nego što odluče da li će pokrenuti vojne udare protiv Sirije.
On je istakao da podaci američkih obavještajnih službi pokazuju da je sirijski režim danima pripremao napad hemijskim oružjem.
U napadu 21. augusta na obodu Damaska ubijeno je najmanje 1.429 Sirijaca, od kojih 426 djece, rekao je Kerry, ocijenivši da je počinjen “zločin protiv čovječnosti”.
SAD nije usamljen u želji da zaustavi sirijski režim, a akciju će provesti u skladu s vlastitim vremenskim odrednicama, poručio je on, prenijele su agencije.
Šef američke diplomatije je kazao da SAD zna da je sirijski režim više puta ove godine upotrijebio hemijsko oružje i nazvao je sirijskog predsjednika Bashara al-Assada “ubicom”.
Nećemo ponoviti grešku kakvu smo počinili u vezi s obavještajnim podacima o Iraku, kazao je Kerry novinarima u Washingtonu, dodajući da su pripadnici Assadovih snaga tri dana prije napada bili u toj oblasti, vršeći pripreme za napad, i da im je rečeno da nose gas-maske.
Rakete s otrovnim gasom su, prema njegovim riječima, ispaljene iz oblasti pod kontrolom Assadovih snaga.
Američki predsjednik Barack Obama sastao se ranije u petak u Bijeloj kući s istaknutim savjetnicima za nacionalnu sigurnost da bi razgovarali o planovima za moguću vojnu akciju protiv Sirije.
NATO neće učestvovati u napadima
Generalni sekretar NATO-a Anders Fogh Rasmussen izjavio je u petak da navodna upotreba hemijskog oružja u Siriji zahtijeva odgovor međunarodne zajednice, ali da NATO neće učestvovati, javio je AFP.
“Ne vidim ulogu NATO-a u međunarodnoj reakciji prema [sirijskom] režimu”, rekao je on novinarima u danskom gradu Vejleu, izvijestio je dnevnik Politiken.
Prema njegovim riječima, navodna upotreba hemijskog oružja je “zastrašujući i užasan čin”.
“Hemijski napadi predstavljaju jasno kršenje međunarodnih standarda – zločin koji ne može biti ignoriran. To zahtijeva međunarodni odgovor, kako se ne bi ponovilo”, kazao je čelnik NATO-a.
AFP podsjeća da je Rasmussen ranije insistirao na potrebi političkog rješavanja sirijskog konflikta.
Generalni sekretar Alijanse, također, čvrsto vjeruje da iza nedavnog napada navodnim hemijskim oružjem stoji sirijski režim.
“Ne sumnjam da je režim izveo hemijski napad. Kada pogledate ko ima hemijske zalihe i sredstva da ih upotrebi u napadu, morate reći da je to režim”, kazao je Rasmussen.
Polovina Amerikanaca protiv intervencije
Oko 50 posto Amerikanaca protiv je učešća svoje zemlje u sirijskom konfliktu, dok je 42 posto njih za vojnu intervenciju, pokazuju rezultati ankete koju je provela televizijska stanica NBC News.
Kada je u pitanju intervencija koja bi podrazumijevala samo lansiranje krstarećih raketa sa američkih brodova, 50 posto Amerikanca je saglasno s takvom akcijom, a 44 posto je protiv.
Više od polovine ispitanika reklo je da bi se složio s konstatacijom da upotreba hemijskog oružja znači da je “crvena linija” pređena, čime se odobrava intervencija SAD-a.
Međutim, nešto manje od 79 posto ispitanika smatra da predsjednik Obama mora dobiti saglasnost Kongresa prije pokretanja vojne operacije.
Samo 21 posto Amerikanaca vjeruje da je upotreba sile protiv sirijske Vlade u nacionalnom interesu SAD-a. Ovu tezu odbacilo je 33 posto ispitanika, a 45 posto nije odgovorilo na ovo pitanje.
Clark: Bombardiranje moguće i bez rezolucije UN-a
Nekadašnji načelnik Generalštaba Vojske SAD-a Wesley Clark poručio je da bi kršenje Ženevske konvencije upotrebom hemijskog oružja u Siriji moglo biti dovoljno opravdanje za NATO intervenciju, bez obzira što nema rezolucije UN-a koja bi to dozvolila.
On je rekao da ni sada u Siriji, kao ni 1999. godine na Kosovu, nije bilo rezolucije UN-a koja bi eksplicitno dozvolila NATO-u da bombardira, ali su članice alijanse uspjele da pronađu način da legaliziraju ovu akciju.
“Sada bi kršenje Ženevske konvencije moglo da bude dovoljno opravdanje”, rekao je Clark za magazin USA Today.
Ovaj penzionirani general kaže da je u slučaju Sirije američki predsjednik Barack Obama postavio liniju da se intervenira u slučaju upotrebe hemijskog oružja, a ono je, ističe, “očito upotrijebljeno”.
(AJ Balkans)