Afganistanski predsjednik Hamid Karzai optužio je danas SAD da odbija saradnju u istrazi prošlosedmičnog masakra kada je američki vojnik ubio 16 Afganistanaca, većinom djece i žena.
Karzai je potvrdio da afganistanska vlada nije ostvarila saradnju sa SAD-om u vezi s predajom američkih vojnika vladi u Kabulu, javio je AFP.
“Ovakve civilne žrtve (u Afganistanu) imamo suviše dugo. Takvo ponašanje se ne može tolerirati”, rekao je Karzai u susretu s rodbinom Afganistanaca koji su ubijeni u nedjelju u lokalnoj prijestolnici istoimene južne provincije Kandahar.
Afganistanski lider je istakao da želi dobre odnose sa SAD-om, ali da “postaje sve teže sarađivati s njima”.
Karzai je insistirao da SAD poštuje zakone i afganistansku kulturu, navela je agencija AP.
U današnjem susretu sa 20-30 rođaka žrtava u njegovoj palači u Kabulu, Karzaiju je rečeno da je u masakr bilo uključeno 15-20 američkih vojnika.
Zato je afganistanski lider postavio pitanje da li više od jednog američkog vojnika bilo uključeno u masakr s obzirom na veliki broj poginulih u pucnjavi u Kandaharu.
“Rodbina smatra da nije moguće da je to jedna osoba uradila. U jednoj porodici u četiri sobe su ubijeni ljudi, žena i djeca. Oni su svi bili dovedeni u jednu sobu i onda zapucano u njih. To jedan čovjek ne može da uradi”, tvrdi Karzai.
To će dodatno zategnuti već “napete odnose” Kabula i Washingtona, upozorio je Karzai, prenio je Tanjug.
(Fena)