Minber.ba – Oko 150 imama je protestvovalo ispred kraljevske palače u glavnom gradu Jordana, Ammanu, u pokušaju da izraze svoje nezadovoljstvo s vladom, prenosi Al-Jazeera. Demonstracije imama koje su održane ispred palače Raghadan nisu prve demonstracije imama, ali su ovo njihove daleko najznačajnije demonstracija u više od godinu i pol dana od početka demonstracija u toj državi. Među zahtjevima imama su kraj, kako oni navode, uplitanja sigurnosnih službi u vjerske poslove i džamije. Oni su obećali borbu protiv korupcije kroz Šerijat.
Oni su također pozvali na istragu potencijalne korupcije u Ministarstvu za islamske poslove, za koje kažu da je odgodilo ranije obećanje o podizanju njihovih osnovnih plaća.
Jedan od njihovih preduvjeta za pregovore s Ministarstvom je formiranje posebnog strukovnog udruženja za imame – koji osjećaju da su najveći dio društva koji je ostao bez glasa.
Organizatori protesta su optužili službenike u Ministarstvu da njihov zahtjev za sindikatom imama zapostavljaju, a koji je u rukama vlade još od februara.
Sudionici su na zidove kraljevske palače zalijepili plakat s natpisom: “Nema alternative sastanku s kraljem države”.
Postoji oko 5.000 džamijskih uposlenika i imama, a oni kažu da rade u teškim ekonomskim uvjetima.
Mnogi od njih nemaju puno radno vrijeme i žale se na nedostatak sigurnosti radnog mjesta, dok drugi kažu da su njihove plaće preniske da bi se nosili s rastućim cijenama.
U međuvremenu, Ministarstvo za islamske poslove je izrazilo svoje iznenađenje zbog poziva na demontracije, jer navodi da je ono zahtjev za sindikatom imama uputilo ka uredu premijera.
U saopćenju, Ministarstvo je također navelo da je povisilo plaće imama, hatiba i drugih uposlenika u džamijama za 90 posto na kraju prošle godine.
Jordan je suočen s velikom financijskom krizom, pati od velikog budžetskog deficita, koji bi prema riječima dužnosnika mogao dostići 4 milijarde ove godine. Ova nesigurna financijska situacija je dovela do budžetskih ograničenja za sve vladine institucije.
Dužnosnici kažu kako je oko 2700 džamija širom zemlje ostalo bez imama.
Ministarstvo pripisuje odgodu odluke o sindikatu imama bavljenjem vlade važnijim zakonodavnim pitanjima, kao što je izborni zakon.
Ali, imami nisu impresionirani odgovorom Ministarstva.
Jordanski vjerski establišment nije povezan ni sa kojom političkom ili socijalnom grupom i ostao je uglavnom neutralan od početka pro-reformskih demonstracija u toj zemlji.
No, nakon nekoliko mjeseci mirovanja, uvidjeli su da bi demonstracije mogle biti korisne. Iako oni predstavljaju različite snage, njihov zahtjev je jedan: kraj korupciji koja ugrožava zemlju.
Preveo i prilagodio: Edin D.
(Minber.ba)